hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Többen, több pénzért home office-ban: új szabályok, megemelt költségtérítés

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő

Az egyre népszerűbb foglalkoztatási forma átmeneti szabályait új rendelkezések váltották fel, és a minimálbér emelésével a költségátalány is nőtt június 1-jével.

2022. május 24-én hirdették ki a 181/2022. kormányrendeletet, amely alapján a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzet 2022. június 1-jétől megszűnik.

A Magyar Közlöny 85. számában megjelent jogszabály önmagában is fontos, de témánk szempontjából azért bír jelentőséggel, mert a veszélyhelyzet megszűnésével egyidejűleg az otthoni munkavégzést átmenetileg szabályozó rendelet is hatályát vesztette.

Szerencsére e téma sem marad előírások nélkül: júniustól életbe lépett a távmunkavégzés új szabályozása, amelynek köszönhetően – várhatóan – hosszú távon is megmarad az otthoni munkavégzés lehetősége.

A korábbi joggyakorlat a munka törvénykönyvében (Mt. 196–197. §) szabályozott távmunkavégzéstől megkülönböztette az otthoni munkavégzést, azaz a home office-t. Utóbbira kifejezett munkajogi rendelkezéseket az Mt. nem adott. Az otthoni munkavégzéssel kapcsolatos, a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás szabályaiból kiindulva (Mt. 53. §) kidolgozott szabályok alkalmazására kivételként, a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzet idején volt lehetőség.

Június 1-jével viszont törvényi szintre emelkedtek a távmunkával kapcsolatos veszélyhelyzeti intézkedések. Az így állandósuló szabályozás a korábbinál szélesebb körben biztosít lehetőséget a távmunkára a versenyszférában.

A témáról bővebben tájékozódhat a HVG Munkajog 2022 különszámából.

A még 2021-ben elfogadott, több törvényt érintő módosítás célja, hogy rugalmasabbá tegye a munkahelyen kívüli munkavégzést, amely lehet már részbeni – a munkavállaló munkaidejének csak egy részére kiterjedő – is.  A foglalkoztatás részleteiről a továbbiakban is a munkáltatónak és a munkavállalónak kell megállapodnia.

Az állandósuló rendelkezések továbbra is megkülönböztetik a számítástechnikai eszközzel és a nem számítástechnikai eszközzel végzett távmunkát.

Előbbi esetén a munkáltató írásos tájékoztatást ad a munkavégzéshez szükséges, egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkakörülmények szabályairól, de a munkavállaló ezek figyelembe vételével, a munkavégzés helyét szabadon megválaszthatja.

Ezzel szemben, a nem számítástechnikai eszközzel végzett munkára (ilyen lehet például a varrás) továbbra is szigorúbb munkavédelmi szabályok érvényesek. A feleknek írásban kell megállapodniuk a munkavégzés helyéről, amelyet a munkáltatónak előzetesen munkavédelmi szempontból megfelelőnek kell minősítenie, azt ezután a munkavállaló nem változtathatja meg.

A kormányzati szándék szerint a rugalmasabb átmeneti szabályozás törvénybe foglalása hathatósan segítheti az otthoni munkavégzés térnyerését, növelve a fiatalok, kisgyereket nevelő szülők elhelyezkedésének esélyét, a munkaerő-piaci mobilitás élénkítését.

A munkavállaló távmunkavégzése során felmerült költségeit a munkaadó átalánydíj formájában is megtérítheti: a mindenkori minimálbér 10 százalékának megfelelő térítést nem szükséges tételesen, számla alapján elszámolni.

A távmunkában dolgozók így akár havi 20 ezer forintot kaphatnak a feladataik ellátásával kapcsolatos költségekre (rezsi, internet, biztosítás stb.).

A szabályozás nem tiltja, hogy ennél magasabb térítést adjon a foglalkoztató, a korlát csak az adómentességre vonatkozik.

Olvassa el az Adózóna "Így adjon szemüveget munkavállalójának! Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat" című írását is!
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a térítés adózására irányadó szabályokat!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Transzferár-kötelezettség

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Sztornószámla – bevallási időszak

Bunna Erika

adótanácsadó

Bálaháló

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink