hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Őstermelők támogatásai: az adatszolgáltatási kötelezettségről

  • Lepsényi Mária adószakértő

A mezőgazdasági őstermelőknek nemcsak a jövedelmükről kell bevallást benyújtaniuk, hanem bizonyos támogatásokról adatot is kell szolgáltatniuk. Az adatszolgáltatási kötelezettség oka az, hogy Magyarországnak is adatokat kell továbbítania az Európai Unió Bizottsága felé az állami támogatásokról.

Az adatszolgáltatási kötelezettség az adórendszeren kívüli és a belüli támogatások egy részére terjed ki, mely a de minimis (csekély összegű) támogatásokat és részben a csoportmentességi támogatásokat érinti.

Ez azt is jelenti, hogy nem kell az összes támogatásról az adóhatóság felé adatot szolgáltatni. Az őstermelő által igénybe vehető támogatásoknak csak kis hányada tartozik az adatszolgáltatással érintett körbe.

Adózási szempontból egyetlen kapcsolat van az adórendszeren belüli és az adórendszeren kívüli támogatások között: az  igénybe vehető őstermelői adókedvezmény mezőgazdasági de minimis vagy halászati de minimis támogatásnak minősül, ezáltal az ugyanazon őstermelő által adórendszeren kívüli de minimis támogatásokkal össze kell számítani, és a vonatkozó EU rendelet adta keret (mezőgazdasági de minimis esetén 3 év alatt 15 000 euro, halászati de minimis esetén 3 év alatt 30 000 euro) nem léphető át.

Közös őstermelés, családi gazdaság esetén a támogatásra vonatkozó táblázatot annak a tagnak kell kitölteni, aki az adott de minimis támogatást igényelte, függetlenül attól, hogy a támogatás a tagok létszámának megfelelően felosztják. Értelemszerűen a többi tagnak a nemleges nyilatkozat tényét jelölni kell a bevalláson.

A közvetlen támogatások esetén a támogatás odaítélésének napja (a támogatásról szóló döntés kiadmányozásának napja) dönti el, hogy melyik évi személyi jövedelemadó bevallásban kell nyilatkozni, és azt, hogy a dátum rovatba melyik nap kerül feltüntetésre.

A támogatástartalom számítására vonatkozó szabályok a 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet 2. számú mellékletében találhatók meg. A támogatástartalmat az adatszolgáltatásban nem euróban, hanem forintban kell szerepeltetni, ugyanakkor az egyes, de minimis támogatások felső határának számításakor euróval kell számolni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a de minimis támogatásra, az adórendszeren belüli és kívüli támogatásokra vonatkozó adatszolgáltatásra, valamint az egy és ugyanazon vállalkozásra irányadó főbb előírásokat!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Dán jövedelem adózása

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Fehér kártya

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink