hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Személygépkocsi-beszerzés elszámolása egyéni vállalkozásban 2.

  • Szipszer Tamás adótanácsadó, mérlegképes könyvelő

Kétrészes cikkünkben azt vizsgáljuk, hogy az egyéni vállalkozók milyen törvényi feltételek mellett használhatják a személygépkocsijukat, milyen szabályok vonatkoznak a személygépkocsival kapcsolatos költségelszámolásokra.

Olvassa el írásunk első részét itt!

Mindazon egyéni vállalkozók, akik a személygépkocsit nem kizárólag bérbeadásra vagy személyszállításra használják, nem jogosultak értékcsökkenés-elszámolásra. Az ő esetükben csak az úgynevezett átalányamortizáció jöhet szóba.

Az átalányamortizációt kizárólag a gépkocsibeszerzés évében lehet elszámolni, és a mértéke nem lehet több, mint a személygépkocsi beszerzési árának 10%-a, de legfeljebb az éves vállalkozói bevétel 1%-a.

Az egyéni vállalkozó ebben az esetben is köteles nyilvántartást vezetni a személygépkocsi-beszerzés időpontjáról, a beszerzési értékről és gépjármű típusáról. Egyéb nyilvántartás vezetése az átalányamortizáció érvényesítéséhez nem szükséges.

Példa:

Egy egyéni vállalkozó 2024. július 1-jén 5 millió Ft bekerülési értékű személygépjárművet szerez be, melyet nem kizárólag bérbeadásra vagy személyszállításra használ. 2024-ben éves vállalkozói bevétele 28 millió Ft.

Jelen esetben a személygépkocsi beszerzési árának 10%-a 500 ezer Ft. Az évközi beszerzés miatt nem kell arányosítani, vagyis elméletileg megilletné 500 ezer Ft költség elszámolása. Csakhogy az éves bevétele 28 millió Ft, melynek 1%-a csupán 280 ezer Ft. Így a példa szerinti vállalkozó 280 ezer Ft költséget tud elszámolni 2024-ben a személygépkocsi után a költségei között. További költségek elszámolására nincs lehetősége a beszerzéssel kapcsolatban sem 2024-ben, sem az azt követő években.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a személygépkocsi-lízing elszámolására irányadó sajátos szabályokat is!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cégvásárlás

Nagy Norbert

adószakértő

Kkt.-jogviszony

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink