adozona.hu
Osztalékfizetés ingatlanátruházással
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Osztalekfizetes_ingatlanatruhazassal_XH5KQ4
Osztalékfizetés ingatlanátruházással
Egy kft. két tagja 50-50 százalékban tulajdonos. Az osztalékot ingatlanátruházással szeretnék kifizetni. Jelen esetben két ügyletről beszélünk, osztalékfizetésről és vagyonátruházásról. A következő kérdésekben kérném válaszát, illetve jóváhagyását: 1. Értelmezésünkben igazságügyi szakértővel kell felértékeltetni az ingatlant, hogy az értékesítés piaci áron valósuljon meg. 2. A beszámoló elkészítésekor kell a taggyűlési jegyzőkönyvben nyilatkozni, hogy a vállalkozás az osztalékot pénzben vagy vagyonátadással fizeti ki a tulajdonosoknak a tulajdoni hányad arányában. (Esetleg ettől a nyilatkozattól el lehet-e tekinteni?) 3. Osztalékfizetés esetén a magánszemély részére kerülő nettó kifizetés a kft. részéről az szja-val és szochóval csökkentett összeg. A vagyonátruházási illeték (4 százalék) befizetése a NAV felé a tag kötelezettsége? (Ez független a kft.-től?) 4. Ha a magánszemély szemszögéből vizsgálom, és nem osztalékkifizetéssel, hanem csupán ingatlan adás-vétellel megveszi a saját cége ingatlanát (majd egy későbbi időpontban veszi fel az osztalékot), akkor pénzügyileg részéről semmi változás nincs (szja, szocho, illeték)? A kérdésekre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
Jogszabály nem írja elő, hogy a piaci értéket hogyan állapítsák meg a felek, de természetesen értékelhető az ingatlan igazságügyi szakérővel is.
A Ptk. 3:184. § (2) bekezdése szerint a pénzbeli és a nem pénzbeli vagyoni értékű juttatás egyaránt kifizetésnek minősül. A Ptk. 3:185. § (2) bekezdés szerint a taggyűlés az osztalékfizetésről a beszámoló elfogadásával egyidejűleg határoz. Azt nem írja elő a Ptk., hogy a taggyűlési jegyzőkönyvben nyilatkozni kell az osztalékfizetés formájáról, de – szerintem – célszerű.
Osztalékfizetés esetében a magánszemély számára történő nettó kifizetés a kft. részéről a szja-val és szochóval csökkentett összeg, de ha ingatlan formában történik az osztalékfizetés és így nincs lehetőség a közterhek levonására, akkor
♦ a szja-törvény 15. § (4) bekezdése értelmében a kifizetőnek és a magánszemélynek az adóelőlegre irányadó szabályok [szja-törvény 46. § (6)–(8) bekezdés] szerint kell eljárnia.
♦ a szociális hozzájárulási adót a természetes személy a személyi jövedelemadó bevallásában vagy az állami adó- és vámhatóság által összeállított adóbevallási tervezet felhasználásával elkészített személyi jövedelemadó bevallásban a bevallásra előírt határidőig állapítja meg, vallja be, és a bevallás benyújtásának határidejéig fizeti meg.
A vagyonátruházási illeték befizetése a NAV felé a tag kötelezettsége.
Ha a magánszemély az ingatlant nem osztalékfizetés címen szerzi meg, akkor nincs személyi jövedelemdó és szociális hozzájárulási adó kötelezettsége. A szerzést azonban ez esetben is terheli illeték. Az utóbb felvett osztalék után természetesen a szja és szocho szabályait alkalmazni kell.
Hozzászólások (1)
Számlázni mindenképpen kell. Üdv