adozona.hu
Magánszálláshely-szolgáltatás számlája: kell-e ellenőrizni a szállásadót?
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Maganszallashelyszolgaltatas_szamlazasa_9LQE22
Magánszálláshely-szolgáltatás számlája: kell-e ellenőrizni a szállásadót?
Országos bolthálózattal rendelkező társaság a booking.com-on keresztül foglal szállást munkavállalóinak Magyarországon 1–2 éjszakára. Meddig terjed a cég kötelezettsége, felelőssége a szálláshelyadó ellenőrzése tekintetében, ha a számla átadásakor, a számla szövegéből derül ki, hogy a szállásadó adószámos magánszemélyként magánszálláshely-szolgáltató? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Juhász Péter jogász-adószakértő, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. munkatársa válaszolt.
A kérdés konkrétan így szólt: "Országos bolthálózattal rendelkező cégünk Bookingon keresztül foglal munkavállalóinak szállást Magyarországon, 1–2 éjszakára. A számla átadásakor derült ki a számla szövegéből, hogy a szállásadó adószámos magánszemélyként magánszálláshely-szolgáltató. Van-e a vállalkozásnak szja-levonási kötelezettsége? Ha tételes adózást választott (ami persze nem derül ki a számlából), akkor van-e szja-fizetési kötelezettsége a számlát befogadó félnek? Mivel bizonyítható például egy adóellenőrzés során, hogy nem volt köteles levonni az szja-t? Kell-e nyilatkoztatnia a szállásadót? Mi a helyzet akkor, ha a számlán szálláshely-szolgáltatás szerepel, és van rajta egy egyéni vállalkozói adószám is, de a tevékenységek közt nem szerepel a szálláshely-szolgáltatás? Kell-e a cégnek vizsgálnia, hogy egyéni vállalkozás keretében végzi-e a tevékenységét vagy nem? Meddig terjed a cég kötelezettsége, felelőssége a szálláshelyadó ellenőrzése tekintetében?"
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Elöljáróban szeretném felhívni szíves figyelmét arra, hogy egzakt választ csak a tényállás teljeskörű ismeretében áll módunkban adni.
Az Szja tv. 46. § (1) bekezdése szerint eltérő rendelkezés hiányában az összevont adóalap adóját, valamint a vállalkozói személyi jövedelemadót – az adóbevallásban történő utólagos elszámolással – adóelőlegként kell megfizetni. Ugyanezen § (3) bekezdése szerint, ha az a bevétel, amelyből az összevont adóalapba tartozó jövedelmet kell megállapítani, kifizetőtől származik – a (4) bekezdésben foglaltak figyelembevételével – az adóelőleget a kifizető állapítja meg (a továbbiakban: adóelőleg-megállapításra kötelezett kifizető).
A fizetővendéglátásból származó jövedelem nem az összevont adóalapba tartozik, így azután adóelőleg-levonás nem merül fel.
Tekintettel ugyanakkor arra, hogy a főszabály a kifizetői adólevonás, a kifizetőnek kell igazolnia azt, hogy a kifizetett bevételből nem kellett adóelőleget levonnia, ezért célszerű a kifizetést megelőzően a szolgáltatást nyújtó magánszemély jogállásáról meggyőződni, erről tőle nyilatkozatot kérni.
Az Szja tv. fent hivatkozott §-ának (4) bekezdés b) pontja szerint a kifizetőnek nem kell adóelőleget megállapítania a vállalkozói bevételből, ha az egyéni vállalkozó az e bevételéről kiállított bizonylatán feltünteti az egyéni vállalkozói jogállását bizonyító közokirat számát. Ebben az esetben álláspontom szerint a kifizető nem köteles tovább vizsgálni, hogy például melyek a kérdéses egyéni vállalkozó bejelentett tevékenységei.
Hozzászólások (0)