hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Céges tehergépkocsi magáncélra: ezeket kell megfizetnie

  • adozona.hu

Milyen adó- és járulékterhe van a céges tehergépkocsi magánhasználatának? Visszaigényelhető-e legalább a céges használat arányában az üzemanyag (gázolaj) áfája? Olvasói kérdésre Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési szakértő válaszolt.

A személygépkocsi és a teherautó elszámolás között, ha áfalevonásról beszélünk, két nagyon lényeges különbség van a teljesség igénye nélkül, a beszerzés áfájának levonása és az üzemanyag áfájának levonása, itt is, ha nem benzin az üzemanyag. Azaz az úgy nevezett levonási tilalmak, vagy tételes tiltás az áfa adólevonási jog korlátozása, ami a törvény 124. §- ában található, amely alóli kivételeket a törvény 125. §-a tartalmazza, hivatkozott a jogszabályra Juhász Tibor.

Következtetésképpen a bármilyen költség, ami a magánhasználat miatt merül fel az áfa tekintetében, vagy nem helyezhető levonásba, vagy arányosan helyezhető levonásba, vagy ha teljes egészében levonásba helyeztük, akkor a használatra jutó adót, akár van térítés, akár nincs, a törvény 11. § (1) alapján ellenérték fejében történő termékértékesítés után, vagy ha szolgáltatás után, a 14. § (1) fizetendő adóként állapítjuk meg, válaszolta.

A fenti részletezésben látható, hogy az elszámolási mód arról szól, hogy a felmerülés pillanatában tudom-e a használati körülményt, arányt, illetve a nem vállalkozási célutat megtérítem-e. Ha nem térítem meg, akkor jövedelemkeletkezésről is beszélünk, aminek a szabályait és adókötelezettségét a magáncélú használatra jutó távolság alapján az Szja tv. 3. § 9. pontja szerint kiszámított magáncélú használat piaci értékét a munkavállaló nem önálló tevékenységből származó jövedelmének kell tekinteni, feltéve, ha az így kiszámított összeget a magánszemély nem téríti meg.

A megszerzett jövedelem után a munkáltatónak 27 százalék szochót, illetve 1,5 százalék szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettsége keletkezik. A munkavállalónak a megszerzett jövedelem után 10 százalék nyugdíjjárulék, 8,5 százalék egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulék (melyből 4 százalék természetbeni, 3 százalék pénzbeli egészségbiztosítási járulék, 1,5 százalék munkaerő piaci járulék), illetve az Szja adóalap után 16 százalék jövedelemadó előleg kötelezettsége keletkezik.

Fentebb leírtak alól kivételt jelent, jelenthet és természetbeni juttatásként adóköteles, ha a munkáltató több munkavállaló részére azonos feltételekkel és módon, valamennyi munkavállaló által megismerhető belső szabályzatban foglaltak szerint munkakörre, beosztásra vagy más közös ismérvre tekintettel biztosít ingyenes vagy kedvezményes juttatást (Szja tv. 69. § (1) bekezdés a 70 § (1) bc) pont). Ez utóbbit ugyan nehezen tudom elképzelni - írta szakértőnk -, de a teljesség kedvéért tettem erről is említést.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink