hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Költségtérítés elektromos üzemű gépjárműre

  • adozona.hu

Adható-e adómentes költségtérítés, illetve általános személygépkocsi normaköltség magánszemély elektromos autójának üzleti célú használatára? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Magánszemély saját tulajdonú elektromos üzemű gépjárműjét hivatali célra használja. Az szeretném kérdezni, hogy ebben az esetben mekkora lehet az adómentesen adható térítés mértéke? Adható-e a 15 forintos általános személygépkocsi-normaköltség? Valamint az üzemanyag-felhasználás normáját mi alapján lehet meghatározni? (A 60/1192-es kormányrendelet nem említi az elektromos üzemű gépjárműveket.)

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A 60/1992. (IV. 1.) kormányrendelet valóban nem tartalmazza az elektromos üzemű gépjárművek üzemanyag-fogyasztási normáját, azonban a 2. § (2) bekezdése szerint

„Az 1. mellékletben fel nem tüntetett típusú, valamint az 1/A melléklet alapján meg nem határozható alapnormájú, illetőleg a rendeletben meghatározottaktól eltérő fajtájú üzemanyaggal üzemelő gépjárművek esetében az alapnorma értékét a gyártó vagy

a) a gyártó adatai, illetve
b) az üzemanyag-fogyasztás mérése
alapján műszaki szakértő állapíthatja meg.”

Tehát az alapnorma meghatározható, azonban – a NAV által közzétett ár hiányában – az üzemanyag-fogyasztás költségét csak az elektromosáram-számla ára alapján lehet meghatározni.

Ez azt jelenti, hogy költségtérítés fizetésére nem alkalmazható a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) 7. § (1) bekezdés r) pontja, amely szerint a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni a kiküldetési rendelvény alapján hivatali, üzleti utazás költségtérítése címén a teljesített kilométer-távolság (futásteljesítmény) figyelembevételével az utazásra kapott összeget, feltéve, hogy a térített összeg nem haladja meg a jogszabályban meghatározott, igazolás nélkül elszámolható mértéket.

A szja-törvény 3. számú melléklet II./6. pontja értelmében jogszabályban meghatározott, igazolás nélkül elszámolható mérték: „a kifizető által a magánszemélynek a saját személygépkocsi (ideértve a közeli hozzátartozó tulajdonát képező személygépkocsit is) használata miatt fizetett költségtérítés összegéből a kiküldetési rendelvényben feltüntetett km-távolság szerint az üzemanyag-fogyasztási norma és legfeljebb az állami adó- és vámhatóság által közzétett üzemanyagár, valamint 15 Ft/km általános személygépkocsi normaköltség alapulvételével kifizetett összeg”.

Mindebből következik, hogy az elektromos üzemű személygépkocsi hivatali használatára fizetett költségtérítés a magánszemély olyan bevétele, amellyel szemben útnyilvántartás vezetése szükséges, és a közüzemi számlák alapján tételesen számolhatja el az üzemanyagköltséget. Az üzemanyagköltségen kívül saját tulajdonú személygépkocsi esetében minden más költség (például fenntartás, javítás, felújítás) címén választható a 15 Ft/km általános személygépkocsi-normaköltség elszámolása [szja-törvény 3. számú melléklet IV./3. pont].

A költségtérítés kifizetésekor a magánszemély költségnyilatkozata szerint kell az adóelőleg-alapot megállapítani, ami nem lesz, ha a nyilatkozatban 100 százalék levonandó költség szerepel [szja tv. 47. § (2) bekezdés ca) pont]. Az útnyilvántartást és a számlákat nem kell csatolni, azokat a magánszemélynek kell az elévülésig megőriznie.

Az így fizetett költségtérítést a kifizetőnek a 08-as bevallásban, a magánszemélynek pedig a szja bevallásában fel kell tüntetnie.

Fontos szabály, hogy ha a költségnyilatkozat alapján az adóelőleg megállapításához figyelembe vett költség meghaladja a ténylegesen elszámolt igazolt költséget, akkor a költség-különbözet 39 százalékát, valamint az emiatt mutatkozó adó-befizetési különbözet 12 százalékát különbözeti-bírságként az adóévre vonatkozó bevallásban külön kötelezettségként fel kell tüntetni, és a személyi jövedelemadó-fizetési kötelezettség szerint kell megfizetni [szja tv. 48.§ (4) bekezdés]. Nem kell e rendelkezést alkalmazni, ha a költség-különbözet az adóelőleg megállapításánál figyelembe vett költség összegének 5 százalékát, a befizetési különbözet a 10 ezer forintot nem haladja meg.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink