adozona.hu
Kéményseprőt látni szerencsét jelent, de néha fizetni is kell
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Kemenyseprot_latni_szerencset_jelent_de_neh_PY7HFB
Kéményseprőt látni szerencsét jelent, de néha fizetni is kell
A fűtési szezon közeledtével egyre fontosabbá válik a kémények ellenőrzése. A kéményseprő jót jelent a babona szempontjából, különösen akkor, ha a ruhánkon éppen találunk gombot, de nem mindig dolgozik ingyen. Elszámolható-e ez a költség az Szja tv. alapján?
A kéményseprő-ipari tevékenységről szóló 2015. évi CCXI. törvény (a továbbiakban: Kst.) 2. § (1) bekezdése értelmében a kéményseprő-ipari tevékenység végzése közfeladat, melyet a kéményseprő-ipari szerv lát el a természetes személy tulajdonában lévő és gazdálkodó szervezet székhelyeként, telephelyeként, fióktelepeként be nem jegyzett ingatlan, továbbá társasházak, lakásszövetkezeti lakóépületek, valamint egyéb ingatlanok esetében.
A kéményseprő-ipari tevékenység sormunka keretében – vagyis külön megrendelés nélkül, előzetes értesítést követően, rendszeres időközönként végzett kéményseprő-ipari tevékenység keretében – és sormunka keretén kívül ellátandó feladatokból áll.
A kéményseprő-ipari szerv sormunka keretében végzi el az égéstermék-elvezető ellenőrzését, szükség szerinti tisztítását és műszaki felülvizsgálatát.
A kéményseprő-ipari tevékenység ellátásának szakmai szabályairól szóló 21/2016. (VI. 9.) BM rendelet rendelkezései alapján a kéményseprő-ipari szolgáltató legalább évente, illetőleg kétévente egy alkalommal végzi a Kst. szerinti feladatokat (utóbbi esetben, ha az égéstermék-elvezetőhöz gáznemű anyaggal üzemelő tüzelőberendezés, vagy zárt égésterű tüzelőberendezés csatlakozik).
A Kst. 2. § (6) bekezdése szerint a kéményseprő-ipari szerv a magánszemély tulajdonában lévő és gazdálkodó szervezet székhelyeként, telephelyeként, fióktelepeként be nem jegyzett ingatlan esetén a kéményseprő-ipari szolgáltatást az előzetes írásbeli értesítése szerinti első és második időpontban térítésmentesen végzi.
A nem természetes személy tulajdonában álló vagy gazdálkodó szervezet székhelyeként, telephelyeként, fióktelepeként bejegyzett ingatlanok esetében azonban az előzetes írásbeli értesítés szerinti első és második időpontban is költségtérítést kell fizetni, amelynek mértéke az elvégzett kéményseprő-ipari tevékenység költségének az érintett ingatlanra jutó arányának felel meg.
A költségtérítést a szolgáltatók általában kéményenként határozzák meg, valamint ennek részét képezi a kiszállási díj is.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, ki számolhatja el a kéményseprőnek kifizetett költségeket az Szja tv. alapján!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (1)
Szerintem nincs rendben az, hogy az állam üzletinek minősítse a kéményem, pusztán annál a ténynél fogva, hogy egyéni vállalkozó vagyok, de a költség elszámolását nem engedi automatikusan, mondván, hogy az mégse üzleti költség. Nem az SZJA törvénnyel van baj, hanem a Kst-vel, ami anélkül, hogy engedné, hogy bizonyítsam, hogy nem üzleti célú a kémény, törvényi vélelmet alkalmaz. Egyébként jelzem, hogy nálam Zalaegerszegen 11 eFt volt a két kémény vizsgálatának bruttó költsége, ami gyors, hatékony, rugalmas ügyintézés keretében történt, nem úgy, mint a Katasztrófavédelem statáriális kéményseprői szolgáltatása, ami ugye ingyenes...