hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tudja, mi a hipotetikus adó? Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat

  • Horváthné Szabó Beáta adószakértő

25 évvel ezelőtt találkoztam először a hipotetikus adó kifejezéssel, melyről első alkalommal – megvallom őszintén – nem tudtam mit jelent, hiszen az adóhivatalban, ahol korábban dolgoztam a tényleges adókötelezettséget vizsgáltuk. Elgondolkodtató volt számomra, miként lehet egy adó hipotetikus (más szóval feltételezett, állítólagos) és milyen szituációban merülhet ez fel.

Mikor találkozunk hipotetikus adólevonással?

Mind a magyar társaságnál külföldi jogviszony alapján munkát végző munkavállalók, mind a külföldön foglalkoztatott magyar munkavállalók adókötelezettségének megállapításakor találkozhatunk hipotetikus adó levonásával, minden olyan esetben, amikor a társaságok adókiegyenlítési politikát alkalmaznak.

Mit értünk adókiegyenlítés alatt?

A nemzetközi gyakorlatban fordul elő, hogy külföldi munkavállalás során a munkáltató megtéríti a munkavállaló külföldön esedékes adóját, miközben bérét egy feltételezett adóösszeggel csökkentik. Ezeket a megállapodásokat úgy alakítják ki, hogy a külföldi kiküldetés adókockázatát a munkáltatóra hárítják. A munkavállaló csak azt a részt fizeti, amelyet egyébként is fizetett volna a kiküldetést megelőzően.

Olvassa el az Adózóna „Csökken a szocho, változik az szja-ban az adóalap-korrekció 2022-ben”, „A nap kérdése: átalányadózó egyéni vállalkozónál vegyes tevékenység esetén mennyi lesz a bevételi értékhatár?” és „Visszafizetett tagi kölcsön utáni kamat adózása” című írását!

Adókiegyenlítés akkor válik szükségessé, amikor a külföldön dolgozó magánszemély részére a munkáltató garantált nettó jövedelmet kíván meghatározni annak érdekében, hogy a munkavállalót ne érje se hátrány, se előny az országok közötti adórendszer különbözősége miatt. Ebből következik, hogy az adókiegyenlítési politika célja, hogy az adót semleges tényezővé tegye a magánszemély kompenzációs csomagját érintően.

Az adókiegyenlítési politika következtében a magánszemély nettó jövedelme nem sérül, azaz a munkavállaló továbbra is olyan mértékű adót visel, mint amelyet fizetnie kellett volna, a kiküldetést megelőzően. A munkáltatók által alkalmazott belső szabályzatok, policy-k eltérhetnek egymástól, ezért minden kiküldetésnél a cégcsoportban hatályos szabályzatok áttanulmányozása szükséges.

Mi a hipotetikus adó?

A hipotetikus adó egy becsült összeg, amelyet a munkáltató ténylegesen visszatart a munkavállaló jövedelméből, de nem utalja át az adóhatóság részére. Kiszámítása úgy történik, mintha a munkavállaló nem ment volna kiküldetésbe. Ezt a becsült adót – hasonlóan az szja-előleghez –, a munkáltató levonja a munkavállaló jövedelméből annak ellenére, hogy a magánszemély adófizetési kötelezettsége külföldön, azaz abban az országban keletkezik, ahol a magánszemély külföldi kiküldetés keretében végzi a munkáját. Ugyanakkor lényeges különbség, hogy a hipotetikus adót a munkáltató csak visszatartja, de nem vallja be a 08-as adóbevallásban, és annak összegét nem is utalja át a NAV-nál vezetett személyi jövedelemadó beszedési számlára.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi lesz a hipotetikus adó sorsa, illetve miként alkalmazzuk a hipotetikus adót a gyakorlatban!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Különleges gazdasági övezet hipa

Szipszer Tamás

adószakértő

EU áfa – belföldi áfa

Bunna Erika

adótanácsadó

Kölcsön kiegyenlítése készlettel

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink