adozona.hu
Esetek, amikor nem kell vagy nem lehet adóelőleget fizetni
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Esetek_amikor_nem_kell_vagy_nem_lehet_adoel_UF4JNB
Esetek, amikor nem kell vagy nem lehet adóelőleget fizetni
A cégeknek, szervezeteknek kötelező adóelőleget levonniuk és befizetniük, ha magánszemélynek adóköteles összevonandó jövedelmet fizetnek ki. De mi van akkor, ha nem kell, vagy nem lehet adóelőleget levonni? Mit kell tennie a magánszemélynek, ha az adóköteles bevétele nem kifizetőtől (például magánszemélytől, külföldi cégtől) származik? Hogyan fizet adóelőleget az egyéni vállalkozó, a mezőgazdasági őstermelő? Cikksorozatunkban összefoglaltuk, hogy kinek, mikor és hogyan kell szja-előleget fizetnie.
– a nyugdíj-előtakarékossági számláról felvett összeg, ha az nem nyugdíjszolgáltatás;
– az önkéntes kölcsönös biztosítópénztár által a magánszemély egyéni számláján jóváírt adóköteles összeg, ha az egyéb jövedelemnek minősül;
– az olyan államból származó jövedelem, amellyel nincs Magyarországnak a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezménye.
E jövedelmek adóját a magánszemélynek csak az adóévet követően, az adóbevallásban kell megállapítania, és legkésőbb az adóbevallás benyújtási határidejéig kell megfizetnie [Szja törvény 46. § (2) bekezdés].
Ugyancsak kötelező szabály, hogy az összevont adóalapba tartozó, kifizetőtől (hazai cégtől, szervezettől stb.) származó járandóságokból (például a bérekből, megbízási díjakból, ingatlan-bérleti díjakból) az adóelőleg megállapítása, levonása, befizetése a kifizető dolga, a járandóság juttatását követő hónap 12-éig [Szja törvény 46. § (3) bekezdés]. Amennyiben pénzben kifizetett összegről van szó, ezt a kötelezettséget a magánszemély nem vállalhatja át, ha pedig a kifizető nem teljesíti, mulasztási bírságot kell fizetnie.
Más a helyzet, ha a jövedelem megjelenési formája nem pénz, hanem utalvány, dolog, szolgáltatás, értékpapír, részesedés, forgalomképes vagy egyébként értékkel bíró jog, elengedett, átvállalt tartozás, a magánszemély helyett teljesített kiadás, befizetés, kamatkedvezmény, vagy dolog, szolgáltatás személyes (magáncélú) ingyenes, vagy kedvezményes használata, igénybevétele. Ekkor adóelőleg-levonásra értelemszerűen nincs lehetőség, de ha a nem pénzbeli juttatás a Szja törvény 69-71. § rendelkezéseiben foglaltaknak megfelel, az adófizetési kötelezettséget a kifizetőnek kell a juttatás értékének 1,19-szerese után teljesítenie, a magánszemélynek pedig ilyen esetben semmilyen kötelezettsége nincs.
Előfordulhat azonban, hogy a nem pénzbeli juttatás (például értékpapír, nemesfém, adóköteles biztosítás díja) után az adókötelezettség a magánszemélyt terheli. A kifizetőnek ilyen esetben is – bár levonni nem tudja – kötelező az adóelőleget megállapítania, és azt meg is kell fizetnie, ha a magánszemély vele rendszeresen ismétlődő járandóságot (különösen havi vagy heti bért, munkadíjat, tiszteletdíjat, személyes közreműködés ellenértékét, egyéb rendszeres juttatást) eredményező jogviszonyban áll. Ilyenkor a magánszemély helyett megfizetett adóelőleg a kifizetőnél olyan nyilvántartott követelés, amelyet a kifizető a magánszeméllyel szemben fennálló bármely kötelezettségébe beszámíthat. Havi rendszeres járandóság esetében azonban csak annyi lehet a beszámítás, hogy a kifizetendő nettó járandóság legalább a minimálbér havi összegének 50 százalékát elérje [Szja törvény 46. § (6) bekezdés].
Az is előfordulhat, hogy a kifizetőnek a magánszeméllyel szemben nincs, és a körülményekből következően az adóévben várhatóan nem is keletkezik olyan pénzben teljesítendő kötelezettsége, amelybe – ha befizetné – a le nem vonható adóelőleget beszámíthatná. Az adóelőleget a kifizetőnek ilyenkor is meg kell állapítania a juttatáskor, de nem kell befizetnie, hanem az adóköteles bevételről kiállított igazoláson fel kell tüntetnie a le nem vont adóelőleg összegét is, továbbá fel kell hívnia a magánszemély figyelmét arra, hogy a le nem vont adóelőleget neki kell megfizetnie. A kifizetőnek egyúttal minderről adatot kell szolgáltatnia az állami adóhatóság részére. A magánszemély adóelőleg-fizetési kötelezettségére vonatkozó szabályokat cikkünk folytatása tartalmazza.
Hozzászólások (0)