hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Családi kedvezmény egyedülállók családi pótlékának folyósítása esetén

  • adozona.hu

Tájékoztatót tett közzé honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a családi kedvezmény igénybe vételére vonatkozó szabályokról az egyedülállók családi pótlékának folyósítása esetén.

Az adóhatóság a következő példát említi: egy siket házaspárnak három gyermeke van, a családi pótlékot az édesanya kapja, mint egyedülálló szülő, aki fogyatékossági támogatásban részesül. Mindkét szülő munkaviszonyban dolgozik .

A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény (Cst.) 7. paragrafus (1) bekezdésének a) pontja alapján nevelési ellátásra jogosult a vér szerinti vagy örökbe fogadó szülő a saját háztartásában nevelt gyermekre tekintettel.

A családi pótlék mértékére vonatkozó szabályok a Cst. 11. paragrafusa tartalmazza, eszerint a három vagy több gyermeket nevelő egyedülálló esetén a családi pótlék havi összege magasabb, gyermekenként 17 ezer forint [Cst. 11. § (1) bekezdés f) pontja].

A Cst. 12. paragrafus (3) bekezdésének b) pontja alapján a családi pótlék összegének megállapítása szempontjából egyedülállónak kell tekinteni azt a szülőt, gyámot is, aki saját maga, illetve akinek a házastársa, élettársa vakok személyi járadékában vagy fogyatékossági támogatásban részesül.

Az szja-törvény 29/A paragrafus (3) bekezdés a) pontja alapján a családi kedvezmény érvényesítésére jogosult az a magánszemély, aki a Cst. szerint gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult, továbbá a jogosulttal közös háztartásban élő, családi pótlékra nem jogosult házastársa.

Ez alapján a családi pótlékra jogosult feleség és a férje is jogosult a családi kedvezményre.

Ha a családi kedvezményre több magánszemély jogosult, azok a kedvezményt közösen is igénybe vehetik. A családi kedvezmény közös igénybevétele az adóbevallásban független attól, hogy az adóelőleg megállapításánál mely jogosultnál történt annak figyelembe vétele [szja-törvény 29/B § (1a) és (1c) bekezdései].

Ilyen esetben tehát nem a családi kedvezmény megosztására kerül sor, így nem kell figyelemmel lenni az szja-törvény 29/B paragrafus (1b) bekezdésében foglalt azon rendelkezésre, mely szerint azon jogosultsági hónapokra eső családi kedvezményre, amelyre vonatkozóan a jogosult vagy házastársa, élettársa a gyermeket nevelő egyedülálló családi pótlékát igénybe veszi, a megosztás nem alkalmazható. E rendelkezés második fordulata alapján egyébként nem kizárt a családi kedvezmény megosztása, ha a jogosult a Cst. 12. paragrafusának (3) bekezdése alapján minősül egyedülállónak.

A családi kedvezményre jogosult házastársak a családi járulékkedvezményt is igénybe vehetik, hiszen a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény 34. paragrafusának (3) bekezdése értelmében a családi járulékkedvezmény összege a biztosítottat megillető, az szja-törvény szerinti családi kedvezmény összegéből a biztosított által vagy az szja-törvény szerinti családi kedvezmény közös igénybevételére jogosult biztosítottak által közösen ténylegesen érvényesített családi kedvezménnyel csökkentett összeg 15 százaléka, de legfeljebb a társadalombiztosítási járulék vagy nyugdíjjárulék összege.

Ha tehát a feleség és a férj által érvényesített családi kedvezmény igénybevétele után marad a három gyermekre tekintettel igénybe vehető családi kedvezmény összegéből még nem érvényesített rész, akkor azt a jogosultak családi járulékkedvezményként igénybe vehetik a járulékalapot képező jövedelmüket terhelő 18,5 százalékos mértékű társadalombiztosítási járulék erejéig.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bérleti díj beszámítása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Ázsiós tőkeemelés

Pölöskei Pálné

adószakértő

Menedzserszűrés

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink