hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Cégautó-juttatás adózása, költségelszámolása lízing esetén

  • adozona.hu

Egyéni vállalkozó munkavállalójának cégautót (személygépkocsi) szeretne biztosítani, munkájának ellátásához, és személyes magánhasználatra is. Az egyéni vállalkozó a személygépkocsi lízingdíját, karbantartási, illetve üzemanyagköltségét teljes egészében elszámolhatja-e a személyijövedelemadó-alapjának csökkentésére? Milyen adó- és/vagy járulékbevallási és -befizetési kötelezettsége keletkezik? Az áfa tekintetében élhet-e a nyílt végű lízingdíj 50 százalékos levonási átalányának alkalmazásával? Milyen dokumentáció szükséges vagy ajánlott a munkavállaló és munkáltató részére a cégautó-juttatásról? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

Az szja-törvény 1. számú mellékletének 8.37 alpontja értelmében adómentes juttatásnak tekinthető a kifizető által biztosított személygépkocsi-használat. Az egyéni vállalkozó a személygépkocsit alapvetően nem tekintheti kizárólag vállalkozói célból használt tárgyi eszköznek.

Lízing esetén a lízingdíjból legfeljebb az éves vállalkozói bevételének 1 százalékát tudja elszámolni költségként.

Mivel az autó nem saját tulajdonú, így az üzemeltetéssel kapcsolatos költségeket csakis a vállalkozási célú futásteljesítménnyel arányosan tudja elszámolni. Ehhez viszont útnyilvántartást kell vezetni. Az útnyilvántartás alapján van lehetőség tehát arányosan elszámolni például a javítási, karbantartási költségeket is.

Az útnyilvántartás, mely az vállalkozói használat dokumentálására szolgál, alapvető fontosságú az üzemanyag-elszámolás szempontjából. Két módon is lehet üzemanyagköltséget elszámolni:

1.) vagy az útnyilvántartásban szereplő üzleti célú kilométerekre a fogyasztási normával, valamint a NAV által közétett üzemanyagárakkal számított összeget számolja el, vagy

2.) számlát kér a tankolásról, viszont az így elszámolt üzemanyag-mennyiség nem lehet több, mint az útnyilvántartás alapján kimutatott futásteljesítményre az üzemanyagnormával elszámolt üzemanyag-mennyiség.

Látható tehát, hogy az útnyilvántartás vezetése elengedhetetlen feltétele a tételes költségelszámolásnak. Igaz, hogy emiatt a lízingbe vevőnek cégautóadót kell fizetnie.

A cégautóadót szabályozó 1991. évi LXXXII. törvény 17/C paragrafusának (2) bekezdése értelmében a cégautóadó-fizetési kötelezettség azon hónapot követő hónap első napján keletkezik, mely hónapban első ízben számolja el tételesen a költségeket a vállalkozás.

Az áfatörvény a nyílt végű lízinget nem tekinti termékértékesítésnek, illetve beszerzésnek. Az áfa rendszerében személygépkocsi-bérletének tekinthető a nyílt végű lízing.

A személygépkocsi-bérlet áfájának 50 százaléka levonásba helyezhető, ha egyébként a személygépkocsi akárcsak részben is áfaköteles gazdasági tevékenységet szolgál.

Az 50 százalékos mérték fölött is érvényesíthető a levonási jog, ha igazolja a vállalkozó, hogy a gépjárművet 50 százaléknál nagyobb arányban használja áfaköteles gazdasági tevékenységhez. Ez esetben is az útnyilvántartás tekinthető ezt alátámasztó bizonyítéknak.

Fontos tudni, hogy nyílt végű lízing esetén ügyelni kell arra, hogy azt a NAV nehogy termékbeszerzésnek minősítse. Ha a fizetendő önrész túl magas (például meghaladja a beszerzési ár 50 százalékát), a futamidő túl rövid (kevesebb 3 évnél), és a futamidő végi érték aránytalanul alacsony – például a beszerzési ár 10-15 százalékát sem éri el –, akkor felmerülhet az, hogy a felek valójában már az üzletkötéskor termékértékesítést valósítanak meg.

Az említett összeghatárok csupán tájékoztató jellegűek, minden esetet egyenként kell megítélni – nyomatékosította válasza végén szakértőnk.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink