adozona.hu
Cafeteria kalkulátor - használati útmutató
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Cafeteria_kalkulator__hasznalati_utmutato_ON340S
Cafeteria kalkulátor - használati útmutató
A kalkulátorban meg kell adni a havi bérjövedelmet és a kedvezményes cafeteria elemek együttes összegét. Ahhoz, hogy pontosan megkapjuk a munkáltatói bruttó költséget, az utalvány-forgalmazó jutalékát is meg kell adni.
A bruttó munkáltatói költségből levonjuk a 27 százalékos társadalombiztosítási járulékot és az 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulást. Így megkapjuk, hogy a béren kívüli juttatás – változatlan munkáltatói költséggel számolva – mekkora bruttó bérjövedelemnek felel meg.
Ebből levonva a járulékokat és a személyi jövedelemadót, megkapjuk, hogy mekkora nettó összeg felel meg a béren kívüli juttatásnak. Mivel a béren kívüli juttatásoknál a magánszemélyt semmilyen levonás nem terheli, ezért a két nettó összeget összevetve a kalkulátor kiszámítja, hogy mennyi a nettó megtakarítás, mennyivel kap a munkavállaló több nettót, ha béren kívüli juttatásként és nem bérként kapja a jövedelmét. A számítást befolyásolja a családi kedvezmény és az adójóváírás összege is. A pontos kalkulációhoz ne felejtsük el megadni az eltartottak és a kedvezményezett eltartottak számát is.
A kalkulátor nem a törvény szerinti legmagasabb családi kedvezményt és adójóváírást számolja ki, hanem a ténylegesen elszámolhatót. A gyerekkedvezmény ugyanis nem adókedvezmény, hanem adóalap csökkentő tétel! Ezért, ha valaki havi 200 ezer forintos jövedelemmel rendelkezik, akkor nem tudja teljes egészében igénybe venni a gyerekkedvezményt például három gyermek esetén. Ennek az a következménye, hogy az adójóváírást sem tudja igénybe venni annak ellenére, hogy jogosultsági hónapja keletkezik. Ha egy ilyen dolgozó cafeteria helyett bérjövedelmet kap, akkor még lehetnek adókedvezmény-tartalékai. Ilyen esetekben a béren kívüli juttatással a nettó megtakarítás csupán körülbelül 20 százalék.
Figyelembe kell venni azonban, hogy a béren kívüli juttatás után nem jár tb-ellátás, vagyis táppénz, nyugdíj, egészségbiztosítási ellátás, gyed stb. Ezért azoknál éri meg egyértelműen a béren kívüli juttatások alkalmazása, akik az adókedvezményeket a bérük után szinte teljesen igénybe tudják venni. Náluk akár 40 százalékos is lehet a nettó megtakarítás. Amikor cafeteria helyett bérjövedelmet számolunk, akkor akár negatív adójóváírási értéket is kaphatunk.