hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Cafeteria kalkulátor - használati útmutató

  • adozona.hu

A kalkulátorban meg kell adni a havi bérjövedelmet és a kedvezményes cafeteria elemek együttes összegét. Ahhoz, hogy pontosan megkapjuk a munkáltatói bruttó költséget, az utalvány-forgalmazó jutalékát is meg kell adni.

A bruttó munkáltatói költségből levonjuk a 27 százalékos társadalombiztosítási járulékot és az 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulást. Így megkapjuk, hogy a béren kívüli juttatás – változatlan munkáltatói költséggel számolva – mekkora bruttó bérjövedelemnek felel meg.
Ebből levonva a járulékokat és a személyi jövedelemadót, megkapjuk, hogy mekkora nettó összeg felel meg a béren kívüli juttatásnak. Mivel a béren kívüli juttatásoknál a magánszemélyt semmilyen levonás nem terheli, ezért a két nettó összeget összevetve a kalkulátor kiszámítja, hogy mennyi a nettó megtakarítás, mennyivel kap a munkavállaló több nettót, ha béren kívüli juttatásként és nem bérként kapja a jövedelmét. A számítást befolyásolja a családi kedvezmény és az adójóváírás összege is. A pontos kalkulációhoz ne felejtsük el megadni az eltartottak és a kedvezményezett eltartottak számát is.

A kalkulátor nem a törvény szerinti legmagasabb családi kedvezményt és adójóváírást számolja ki, hanem a ténylegesen elszámolhatót. A gyerekkedvezmény ugyanis nem adókedvezmény, hanem adóalap csökkentő tétel! Ezért, ha valaki havi 200 ezer forintos jövedelemmel rendelkezik, akkor nem tudja teljes egészében igénybe venni a gyerekkedvezményt például három gyermek esetén. Ennek az a következménye, hogy az adójóváírást sem tudja igénybe venni annak ellenére, hogy jogosultsági hónapja keletkezik. Ha egy ilyen dolgozó cafeteria helyett bérjövedelmet kap, akkor még lehetnek adókedvezmény-tartalékai. Ilyen esetekben a béren kívüli juttatással a nettó megtakarítás csupán körülbelül 20 százalék.

Figyelembe kell venni azonban, hogy a béren kívüli juttatás után nem jár tb-ellátás, vagyis táppénz, nyugdíj, egészségbiztosítási ellátás, gyed stb. Ezért azoknál éri meg egyértelműen a béren kívüli juttatások alkalmazása, akik az adókedvezményeket a bérük után szinte teljesen igénybe tudják venni. Náluk akár 40 százalékos is lehet a nettó megtakarítás. Amikor cafeteria helyett bérjövedelmet számolunk, akkor akár negatív adójóváírási értéket is kaphatunk.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Pénztárgépes bevétel és számla

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Számlatömb használata

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Rossz adószám feltüntetése a számlán

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink