hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bosszankodnak a felvásárlók: kell-e betétlap az őstermelőknek?

  • adozona.hu
1

Be kell-e mutatniuk a termelőknek az értékesítési betétlapjukat is a felvásárlási jegyek mellett terményeik eladásakor, és érheti-e hátrány – például az áfa visszaigénylésekor – a felvásárlót, ha az eladó nem kívánja átadni a betétlapját – kérdezte olvasónk? Sinka Júlia okleveles adószakértőnk válaszolt.

"Áfaalany belföldi társaság állatfelvásárlással foglalkozik. Az állatokat mezőgazdasági termelőktől veszi Magyarország egész területéről. Ehhez felvásárlási jegyet állít ki, kompenzációs felárral számolva a vételárat. A felvásárlási jegyek mellé eddig mindig kérte a termelő értékesítési betétlapját másolatban. Az elmúlt hónapokban nagyon sok ellentmondásba ütközött a társaság az eladókkal ez ügyben. Az ország egyik részén elfogadja az eladó, hogy átadja az értékesítési betétlapot, más területen viszont nem akarják átadni azt a termelők. A felvásárlásijegy-nyomtatványon az eladó az aláírásával nyilatkozik arról, hogy az értékesítést ő, saját maga felvezeti az értékesítési betétlapjára. Mikor jár el helyesen a felvásárló: ha kéri a betétlapot, vagy nem szükséges kérnie? Ez a kérdés érinti az áfa-visszaigénylését is, hiszen a kompenzációs felárat visszaigénylésként beállítja az áfabevallásába. Továbbá szja-szempontból is érinti, hiszen kifizetőként a bizonylaton nincs vállalkozóiigazolvány-szám, ami alapján eltekinthet az szja levonásától, valahogy igazolnia kellene a jogállását. Ha nem elég a nyilatkozat a felvásárlási jegyen, és továbbra is kérni kell az értékesítési betétlapot, akkor azt melyik törvényrész vagy jogszabály írja elő a társaságnak vagy a termelőnek?" – kérdezte olvasónk.

A kifizetők adóelőleg-megállapítási és levonási kötelezettségével kapcsolatos feladatokat, szabályokat a személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény 46-49. paragrafusai rögzítik. A kérdésben bemutatott esetek kapcsán az idézett jogszabályi helyeken belül a 46. paragrafus (4) bekezdés a) pontjának, illetve a 47. paragrafus (4) bekezdésének van kiemelt jelentősége.

Előbbi rendelkezés szerint a kifizetőnek nem kell adóelőleget megállapítania, levonnia az őstermelőtől, ha a magánszemély legkésőbb a kifizetéskor (a juttatáskor) bemutatja az adóévre hitelesített értékesítési betétlapját, illetve, ha családi gazdálkodó (gazdálkodó családtagja), az e jogállását igazoló okiratát.

Ezzel párhuzamosan, a 47. paragrafus (4) bekezdése pedig úgy rendelkezik, hogy nem kell adóelőleg-alapot megállapítani az őstermelői tevékenységből származó bevétel esetén, amíg annak összege az adóév elejétől összesítve az adóévben nem haladja meg a nemleges bevallási nyilatkozat megtételére jogosító összeghatárt, ha azonban meghaladta, akkor az adóelőleg-alapot az adóévben megszerzett összes őstermelői tevékenységből származó bevétel alapján kell megállapítani.

Az, hogy az érintett őstermelőnek a kifizetés időpontjában aktuális, halmozott bevétele éppen milyen nagyságrendet képvisel, ugyancsak a már említett értékesítési betétlapról derülne ki a kifizető számára is. Ezért célszerű azt le is fénymásolnia a kifizetőnek, ezzel is dokumentálva, hogy az adóelőleg-megállapítási és -levonási kötelezettségének (vagy éppen ennek mellőzésével) a vonatkozó előírásoknak megfelelően tett eleget.

Fontos, hogy a kifizetés kapcsán akkor is van a kifizetőnek bevallási kötelezettsége, ha a fenti feltételek teljesülnek, azaz nem kell adóelőleget levonnia a kifizetésből. A fentebb idézett szabály, a 46. paragrafus (4) bekezdés a) pontja ugyanis így folytatódik: "a kifizető az ilyen kifizetéseket is feltünteti a kötelezettséget eredményező kifizetésekről, juttatásokról az adózás rendjéről szóló törvényben meghatározott formában és előírt határidőre teljesítendő bevallásában".

Tudni kell, hogy a ’08-as bevallásban a számlát kibocsátó őstermelő is érintett. Ha áfa körbe tartozik, akkor a számlán szereplő nettó összeget tűnteti fel a kifizető a bevallásban. A ’08-as bevallásban tehát mindenképpen számot kell adniuk a kifizetésről, de a felek egyikének sem közömbös, hogy adóelőleg-levonási kötelezettség mellett, vagy anélkül. Lényeges továbbá, hogy az őstermelőnek teljesített kifizetésekre a fentiek akkor is érvényesek, ha nem felvásárlási jegy kiállítására kerül sor az ügylet kapcsán, hanem az őstermelő bocsát ki számlát.

Az őstermelőnek tehát legkésőbb a kifizetéskor be kell mutatnia az adóévre hitelesített értékesítési betétlapját, illetve a családi gazdálkodótól (gazdálkodó családtagjától) az e jogállását igazoló okirata bemutatását kell kérnie a kifizetőnek. Legalább az adott kifizetőnek történő első értékesítéskor célszerű ennek az elvárásnak eleget tennie az őstermelőnek, családi gazdálkodónak.

Amennyiben e dokumentumokkal az őstermelő, a családi gazdálkodó nem rendelkezik, vagy nem hajlandó azt bemutatni, úgy a kifizetéskor adóelőleget kell levonnia a kifizetőnek. (A 1608-as bevallás M6-os lapjának 399. és 400. sorában fel kell tüntetni a kifizetést, illetve az adóelőleg-levonás elmaradása esetén annak indokát.)

Az áfatörvény XIV. fejezetében szabályozott mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanyra vonatkozó különös adózási mód – a kompenzációs felár „intézménye” – lényege, hogy az általános adózási szabálytól eltérően, az adott tevékenység sajátosságainak figyelembe vételével egyszerűsített szabályozás érvényesüljön az általános forgalmi adó rendszerében: a mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalany nem fizet áfát, ellenben a beszerzései adóját sem vonhatja le. Ez utóbbi ráfordításait ellensúlyozza a kompenzációs felár, amely a kifizetőnél (felvásárlónál) viszont levonható adóként működik.

A mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalany kompenzációs felárra való jogosultságához, illetve a felvásárló adólevonási jogának a kompenzációs felárra vonatkozó érvényesítéséhez az adótörvény személyi és tárgyi feltételeket kapcsol.

Így – egyebek mellett – rögzíti a törvény, hogy a kompenzációs felár érvényesítésének alapbizonylata a felvásárlási okirat (felvásárlási jegy). Nem írja elő az adótörvény ehhez kapcsolódó kritériumként, hogy az őstermelőnek az értékesítési betétlapját is be kell mutatnia, vagy annak másolatát csatolni kellene a szóban forgó okirathoz a felvásárló adólevonási jogának érvényesítése feltételeként.

Az adóellenőrzések során a revizorok a felvásárlási jegyekre előírt kötelező tartalmi és formai követelmények teljesítését vizsgálják, továbbá az azon feltüntetett adatok valóságtartalmát. Így például nyilatkoztatják az okiraton értékesítőként feltüntetett mezőgazdasági termelőt, hogy az ő aláírása szerepel-e a bizonylaton, valóban ő értékesítette-e az adott terméket.

Továbbá vizsgálják magát az ügyletet – amely szerepel az okiraton –, hogy megvalósult/megvalósulhatott-e az a valóságban is. Ha például a felvásárlási jegyen nagy mennyiségű répa értékesítése szerepel, akkor a revízió során az is kiderülhet, hogy nincs földterülete az értékesítőnek, sőt, nem termesztett soha répát.

Ellenőrzik azt is, hogy a felvásárlási okiraton feltüntetett termék vagy szolgáltatás szerepel-e  az áfatörvény 7. számú melléklet I. és II. részében. Ha nem, akkor nem alkalmazható a kompenzációs feláras rendszer, az értékesítőnek, szolgáltatásnyújtónak számlát kell kiállítania az áfatörvény általános szabályai szerint.

A lényeg az, hogy a kompenzációs felár, mint előzetesen felszámított és levonható adó kapcsán elsősorban a fentiekre – így különösen a felvásárlási okirat alaki, formai kellékeinek meglétére, valamint az ügylet valóságtartalmára, annak igazolhatóságára – kell ügyelni. Célszerű ezért a már „régi ismerős” őstermelők adószámát is időről időre ellenőrizni az adóhatóság honlapján, hogy szerepelnek-e az adóalanyi nyilvántartásban.

Ennek kapcsán is fontos –  visszautalva a „répa-ügyre” –, hogy a felvásárlók nem marasztalhatók el, illetve vonható el az adólevonási joguk azért, mert az őstermelő nem rendelkezett az ügylet teljesítéséhez szükséges feltételekkel, mondjuk földterülettel. Amennyiben a terméket a kereskedő tényleg megvásárolta, és eleget tett azoknak a feltételeknek, amelyekre ráhatása van, az őstermelő által elkövetett szabálytalanságokért (ideértve az értékesítési betétlappal kapcsolatos problémákat is) nem tehető felelőssé. Ahogyan azért sem, ha az őstermelő év közben lemondott a speciális jogállásáról, de ezt „elfelejtette” közölni a felvásárlóval.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
remete66

Úgy őszintén, mennyire életszerű, hogy egy vidéki gazdától történő állatfelvásárlás során fénymásolatot lehessen készíteni a betétlapról?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Anya kapcsolt vállalkozása a leány kapcsolt vállalkozásának minősül-e?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink