adozona.hu
Beteg személy támogatása – a köztehermentesség feltételei
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Beteg_szemely_tamogatasa_a_koztehermentesse_QARLRJ
Beteg személy támogatása – a köztehermentesség feltételei
Időről időre felmerül, hogyan lehet a legkisebb közteher mellett vagy köztehermentesen támogatni magánszemélyeknek, cégeknek súlyosan beteg, drága gyógykezelést igénylő betegeket (sokszor gyermekeket). Ezt a kérdést járja körül a cikk.
A támogatás lehetséges formái
A beteg személy támogatása történhet
♦ közhasznú alapítványon keresztül (akár az alapító hozzátartozó javára),
♦ önsegélyező egyesület, vagy önsegélyező feladatot is vállaló egyesület által történő szociális segély formában,
♦ jótékony célú közadakozás formában, vagy
♦ közérdekű kötelezettségvállalás formában.
A szociális segély – és ehhez kapcsolódóan a szociálisan rászoruló – fogalmát a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) határozza meg. E szerint
♦ szociális segély a szociálisan rászorulónak pénzben vagy nem pénzben ellenszolgáltatás nélkül nyújtott vissza nem térítendő támogatás
♦ szociálisan rászoruló: az a magánszemély, akinek (eltartottainak) létfenntartása oly mértékben veszélyeztetett, hogy azt – vagyoni viszonyára is tekintettel – csak külső segítséggel képes biztosítani.
A jótékony célú közadakozásra jogszabály nem ad fogalmat. A magyar nyelv értelmező szótára szerint közadakozás pénznek vagy más anyagi jószágnak a társadalom széles körei részéről történő adományozása, ajándékozása valamely közösségi, társadalmi vagy jótékony célra. Jótékony cél a magyar nyelv értelmező szótára szerint olyan dolog vagy jelenség, amely valakire kellemesen, kedvezően hat. A NAV munkatársai szerint is a „jótékony cél” hétköznapi értelemben vett jelentéséből kell kiindulni, a „közadakozás” meghatározása során pedig azt kell szem előtt tartani, hogy nem az számít, hány személy nyújt segítséget, elegendő az, ha nyilvánosan meg van hirdetve ez a lehetőség, tehát hozzáférhető bárki számára, aki adakozni kíván. Vagyis, ha a magánszemély egy közösségi oldalon közzétett felhívás alapján várja az adományokat – vagy akár más, bárki által hozzáférhető formáját választja a segítségnyújtásra történő felhívásnak, úgy az megfelel a „nyilvánosság” feltételének, és függetlenül attól, hogy egyetlen magánszemélytől vagy soktól kap pénzbeli segítséget, az ily módon összegyűjtött adomány jótékony célú közadakozásból származónak minősül.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletezzük a közérdekű kötelezettségvállalás feltételeit, továbbá a köztehermentesség szabályait!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)