adozona.hu
Ajándékutalványok elszámolása egyéni vállalkozónál
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Ajandekutalvanyok_elszamolasa_5RE16Y
Ajándékutalványok elszámolása egyéni vállalkozónál
A karácsony közeledtével sok cég igyekszik ajándékutalvánnyal kedveskedni munkavállalóinak, ügyfeleinek. Olvasónk azt szerette volna megtudni, hogy egyéni vállalkozóként saját kibocsátású ajándékutalványának pénzügyi elszámolására milyen szabályok vonatkoznak. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
A kérdező egyéni vállalkozóként saját kibocsátású ajándékutalványa pénzügyi elszámolának módját szerette volna megtudni. Mivel a kérdéséből nem derül ki, hogy az utalványt kinek, milyen juttatásként adná a vállalkozó, valamint az sem, hogy milyen (egycélú, többcélú, bármire beváltható, meghatározott termékre, szolgáltatásra váltható) utalványról van szó, ezért szakértőnk javasolja elsősorban az utalványok áfakezelésére vonatkozó, 2019. január 1-jétől hatályba lépett szabályokkal kapcsolatban kiadott NAV-tájékoztató tanulmányozását.
Egyebekben a magánszemélyeknek kiosztott utalványok értéke
♦ az egyes meghatározott juttatásra vonatkozó előírások szerint adóköteles, ha a juttatás a magánszemélyt vagy más személyt nem az általa végzett önálló vagy nem önálló tevékenység ellenértékeként illeti meg, hanem üzleti ajándékra, vagy a minimálbér 10 százalékát meg nem haladó értékű termékre, szolgáltatásra váltható csekély értékű ajándékra, vagy vendéglátásra, szabadidőprogramra irányuló rendezvényen átadott, a minimálbér 25 százalékát meg nem haladó egyedi értékű ajándéktárgyra váltható (készpénzre vissza nem váltható) utalványról van szó [a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) 1. § (10) bekezdés; 3. § 27. pont; 69. §; 70. § (4) bekezdés, (6) bekezdés, (9) bekezdés a) pont]; 1. számú melléklet 9.1. pont];
♦ más esetben a magánszemélynek az egyéni vállalkozóval fennálló jogviszonyából származó jövedelemként, jogviszony hiányában egyéb jövedelemként adóköteles, amelynek a magánszemélyt terhelő közterheit az szja-törvény 46. § (7)–(10) bekezdéseire, a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 50. § (5) bekezdésére figyelemmel kell számfejteni, levonni, valamint a vállalkozót terhelő szochóval, szakhóval együtt befizetni, a 08-ason bevallani, a magánszemély számára igazolni. Továbbá ha a befizetett járulékokat a foglalkoztatott nem téríti meg a vállalkozónak, azt követelésként kell nyilvántartani, és a kamatkedvezményre vonatkozó rendelkezéseket (szja-törvény 72. §) is alkalmazni kell mindaddig, amíg a követelés fennáll.
Az szja-törvény 11. számú mellékletének I./17. pontja értelmében az egyéni vállalkozó a magánszemélynek nem pénzben juttatott vagyoni értékre fordított kiadást és annak közterheit, valamint a kamatkedvezmény miatt fizetett személyi jövedelemadót elszámolhatja költségként.
Hozzászólások (0)