hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ajándékutalványok elszámolása egyéni vállalkozónál

  • adozona.hu

A karácsony közeledtével sok cég igyekszik ajándékutalvánnyal kedveskedni munkavállalóinak, ügyfeleinek. Olvasónk azt szerette volna megtudni, hogy egyéni vállalkozóként saját kibocsátású ajándékutalványának pénzügyi elszámolására milyen szabályok vonatkoznak. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A kérdező egyéni vállalkozóként saját kibocsátású ajándékutalványa pénzügyi elszámolának módját szerette volna megtudni. Mivel a kérdéséből nem derül ki, hogy az utalványt kinek, milyen juttatásként adná a vállalkozó, valamint az sem, hogy milyen (egycélú, többcélú, bármire beváltható, meghatározott termékre, szolgáltatásra váltható) utalványról van szó, ezért szakértőnk javasolja elsősorban az utalványok áfakezelésére vonatkozó, 2019. január 1-jétől hatályba lépett szabályokkal kapcsolatban kiadott NAV-tájékoztató tanulmányozását.

Egyebekben a magánszemélyeknek kiosztott utalványok értéke

♦ az egyes meghatározott juttatásra vonatkozó előírások szerint adóköteles, ha a juttatás a magánszemélyt vagy más személyt nem az általa végzett önálló vagy nem önálló tevékenység ellenértékeként illeti meg, hanem üzleti ajándékra, vagy a minimálbér 10 százalékát meg nem haladó értékű termékre, szolgáltatásra váltható csekély értékű ajándékra, vagy vendéglátásra, szabadidőprogramra irányuló rendezvényen átadott, a minimálbér 25 százalékát meg nem haladó egyedi értékű ajándéktárgyra váltható (készpénzre vissza nem váltható) utalványról van szó [a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) 1. § (10) bekezdés; 3. § 27. pont; 69. §; 70. § (4) bekezdés, (6) bekezdés, (9) bekezdés a) pont]; 1. számú melléklet 9.1. pont];

♦ más esetben a magánszemélynek az egyéni vállalkozóval fennálló jogviszonyából származó jövedelemként, jogviszony hiányában egyéb jövedelemként adóköteles, amelynek a magánszemélyt terhelő közterheit az szja-törvény 46. § (7)–(10) bekezdéseire, a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 50. § (5) bekezdésére figyelemmel kell számfejteni, levonni, valamint a vállalkozót terhelő szochóval, szakhóval együtt befizetni, a 08-ason bevallani, a magánszemély számára igazolni. Továbbá ha a befizetett járulékokat a foglalkoztatott nem téríti meg a vállalkozónak, azt követelésként kell nyilvántartani, és a kamatkedvezményre vonatkozó rendelkezéseket (szja-törvény 72. §) is alkalmazni kell mindaddig, amíg a követelés fennáll.

Az szja-törvény 11. számú mellékletének I./17. pontja értelmében az egyéni vállalkozó a magánszemélynek nem pénzben juttatott vagyoni értékre fordított kiadást és annak közterheit, valamint a kamatkedvezmény miatt fizetett személyi jövedelemadót elszámolhatja költségként.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink