Adózási tudnivalók kánikula idején

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Itt az idei nyár újabb hőhulláma, és még ezzel nincs is vége az izzasztó napoknak, amikor a pihenésben és a munkában egyaránt fokozott védekezésre van szükség. Cikkünk az ezzel összefüggő legfontosabb adózási tudnivalókat ismerteti.

Mi a teendő hőségriasztás idején?

Az országos tisztifőorvos által elrendelt hőségriasztás idején az egyéni védekezés fontossága mellett, az intézményeket, munkáltatókat jogszabályok kötelezik rendkívüli intézkedésekre.

Az egyéni védekezéshez tartozik, hogy a legmelegebb órákban – 11 és 15 óra között – aki megteheti (különösen a gyermekek, idősek), lehetőleg ne tartózkodjon a tűző napon, fényvédő krémek és ruházat nélkül strandon sem. Kerülni kell a kávé, az alkohol, a magas koffein- és cukortartalmú üdítők, valamint a zsíros ételek fogyasztását, viszont mindenki ügyeljen a fokozott folyadék (víz) és a só pótlására.

Olvassa el az Adózóna korábbi cikkét is: Itt a nyári szabadságolások időszaka – mivel lehet támogatni a dolgozók kikapcsolódását?

Munkáltatókra vonatkozó szabályok

A munkáltatókra vonatkozó részletes szabályokat a munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről szóló 3/2002. SzCsM-EüM együttes rendelet tartalmazza.

Előírja, hogy a klímakörnyezet kedvezőtlen hatásainak megelőzése céljából munkaszervezési intézkedéseket kell tenni. A munkaidő részeként óránként legalább 5, legfeljebb 10 perces pihenőidőt kell közbeiktatni a melegnek minősülő munkahelyeken.

A munkahely melegnek minősül, ha a munkahelyi klíma a munkahelyen a 24 fokot (K) EH értéket meghaladja, vagy szabadtéri munkahelyen a napi középhőmérséklet legalább 1 napig meghaladja a 25 fokot, és az országos tisztifőorvos a hőség miatt a figyelmeztetést vagy a hőségriasztást kiadta.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja. tv.) szerint:

  • az egészséget nem veszélyeztető munkavégzés feltételeinek előírásai szerint a munkáltató felelősségi körébe tartozó biztosítása nem minősül adóköteles bevételnek [Szja. tv. 4. § (2a) bekezdés];
  • a védőeszközök, egészségvédelmi eszközök kötelező juttatása adómentes nem pénzbeli juttatásnak minősül, amely után sem a munkavállalót, sem a munkáltatót nem terheli adó- és/vagy járulékfizetési kötelezettség [Szja. tv. 1. számú melléklet 8.8. pont].

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben olvashat a védőital juttatására vonatkozó szabályozásról, továbbá megtudhatja, hogy milyen szabályok vonatkoznak a szociális intézményekre.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Fejlesztési adókedvezmény mezőgazdaságban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Podcast – áfa

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink