hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Zárjuk az évet – mit kell tudni a céltartalékképzésről?

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő, számviteli tanácsadó

Az üzleti év könyvviteli zárása számos – önmagában is fontos – feladatot foglal magában. Ezek közül most a céltartalékok képzésével és felhasználásával kapcsolatos szabályokat foglaljuk össze.

A számviteli törvényben (Szt.) rögzített alapelvek egyike az óvatosság elve. Ez azt jelenti, hogy nem lehet eredményt kimutatni akkor, ha az árbevétel, a bevétel pénzügyi realizálása bizonytalan. Ez az elv érvényesül a céltartalék képzése során is: a tárgyévi eredmény meghatározása során az előrelátható kockázatot és feltételezhető veszteséget – akkor is, ha az az üzleti év mérlegének fordulónapja és a mérlegkészítés időpontja között vált ismertté – el kell számolni, függetlenül attól, hogy az üzleti év eredménye nyereség vagy veszteség [Szt. 15. § (8) bekezdése].

A képzett céltartalékot egyéb ráfordításként könyveljük. Feloldására – egyéb bevételként való elszámolására – pedig akkor kerülhet sor, amikor a képzésének jogcíme szerinti esemény bekövetkezik: a veszteség elszámolásakor, felmerülésekor. Ugyancsak fel kell oldani a céltartalékot akkor, ha megszűnik az a jogcím, ami miatt elszámolták. Ilyen eset lehet, ha a társaság megnyeri azt az ellene indított kártérítési pert, amivel összefüggésben céltartalékot képezett a fizetendő kártérítés várható összegében.

Mindezekből az következik, hogy a következő évi könyvelés megnyitásakor nem oldhatjuk fel automatikusan az előző évet érintően képzett céltartalékot.

A számviteli törvény 41. §-a írja elő a céltartalék képzésének és felhasználásának szabályait.

A törvény meghatároz olyan esetköröket, jogcímeket, amelyekre a vállalkozónak kötelező céltartalékot képeznie, de megadja a lehetőséget arra is, hogy bizonyos esetekben a gazdálkodó saját belátása szerint is céltartalékot számoljon el.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudhatja, mely kötelezettségekre szüksége céltartalékot képezni, valamint megismerheti a garanciális kötelezettség és a garanciális visszatartás intézményét, továbbá a peres eljárások miatti céltartalékképzést, konkrét példával szemléltetve.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink