hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: hogy kerülhet ki egyszerűsített végelszámolásnál a kft. a tagi kölcsön elengedése utáni illeték és tao ördögi köréből?

  • adozona.hu

Hogyan lehet egyszerűsített végelszámolást csinálni egy kft.-ben, amelyben tagi kölcsön van? Ha azt elengedik, akkor illeték- és társaságiadó-fizetési kötelezettség keletkezik. Milyen megoldása van ennek a végtelenített körfolyamatnak? Olvasói kérdésre Kis Gábor a Finacont Kft. adó és számviteli tanácsadási partnere válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: a kft. egyszerűsített végelszámolást indít. A 2265 ezer forint tagi kölcsön elengedése generálni fog 18 százalék illetéket, illetve 9 százalékos társasági adót, ezek összesen 566 forintot tesznek ki (illeték ráfordításként való elszámolása miatt). A pénzeszközök értéke 345 ezer forint, (más eszköze nincs), így a fennmaradó 221 ezer forintot a tulajdonos fogja befizetni úgy, hogy a
a) cég rendelkezésre bocsájtja kölcsönként, amelyet a cég befizet;
b) a tulajdonos saját számlájáról fizeti be a NAV-nak.
Mindkét esetben a végelszámolást zárómérleg és a vagyonfelosztási javaslat is tartalmazni fogja a kölcsönt a kötelezettségek között. Ha ezen kötelezettség elengedésre kerülne, akkor újra keletkezne illeték + társasági adó (igaz kisebb mértékben), és a folyamat addig folytatódna, amíg 100 forint alá nem esne a az adók összege. Megoldható-e így a végelszámolás hogy a 221 ezer forint marad a végelszámolást záró mérlegben, vagy ha nem, akkor mi lenne a helyes megoldás?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Mivel a társaságnak nincs a teljes tagi kölcsön fedezetére pénzeszköze, illetve nincs további eszköze sem, így az alábbi lehetőségek merülhetnek fel.

Megjelent! Speciális esetek a számvitelben 3.

A Ptk. 3:99. §-ának (1) bekezdése alapján lehetőség lenne a fennmaradó összeg vonatkozásában a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásnak tekinthető tagi kölcsön-követeléssel történő tőkeemelésre. Ezt a végelszámolás megindítása előtt kellene úgy végrehajtani, hogy a jegyzett tőke emelése a cégjegyzékbe a cégbíróságon a végelszámolás kezdő időpontját megelőzően bejegyzésre kerüljön. Ez a megoldás azonban igen kockázatos, mivel ha nincs a társaságnak vagyona, és nem fogja folytatni a tevékenységét (azaz valóban rövid időn belül elindítja a végelszámolási eljárást), akkor a NAV nagy valószínűséggel – valós tartalma alapján – a követelés elengedését fogja vélelmezni.

A követelés elengedése esetén az a javasolt megoldás, hogy az adóra és az illetékre olyan összeget fizessenek be a tagok véglegesen átadott pénzeszközként, hogy az a külön befizetett összeg elengedésére jutó adóra és illetékre is fedezetet nyújtson.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink