hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Átadható-e a személygépjármű üzembentartói joga?

  • adozona.hu

Olvasónkban felmerült a kérdés, hogy egy kft. a tulajdonában álló személygépjármű üzembentartói jogát átadhatja-e, és ha igen, van-e lehetőség az átadás költségeinek elszámolására. Olvasói kérdésre Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Egy kft. a tulajdonában álló személygépjárművet üzembentartóival ingyenesen használatra adná egyik tagjának, aki munkaviszonyban végez munkát a társaságnál. A kft. átadhatja üzembetartóival a gépjárművet? Amennyiben igen, jól gondolom, hogy költséget nem számolhat el? Van-e teendő az eszköz nyilvántartásával üzembetartói átadás kapcsán?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A közúti közlekedési nyilvántartásról 1999. évi LXXXIV. törvény 2. § 9. pontja szerint üzembentartó a jármű tulajdonosa, illetve akit a jármű jogszerű üzemeltetésére szerződés vagy más hitelt érdemlően igazolt jogcím alapján a járműnyilvántartásba bejegyeztek.

Az üzembentartó a jármű forgalomban tartásával, közúton való részvételével kapcsolatos jogokat teljes egészében gyakorolhatja. Ez magában foglalja a jármű időszakos műszaki vizsgáztatását, forgalomból történő ideiglenes kivonását, illetve ismételt forgalomba helyezését, az üzembentartó adatai változásának bejelentését, valamint a forgalmi engedély, illetve címke, rendszámtábla és regisztrációs matrica pótlását. Emellett az üzembentartót terheli a gépjárműadó-fizetési kötelezettség és a kötelező gépjármű felelősségbiztosítási jogviszony fenntartása. Ugyanakkor az elidegenítés joga nem illeti meg.

Az üzembetartói jog átadása tehát lehetséges.

Ha a kérdésnek az a kitétele, hogy „a tulajdonában álló személygépjárművet üzembentartóival ingyenesen használatra adja” azt jelenti, hogy a kft. átadja egy munkaviszonyban álló tagjának az üzembentartói jogot, akkor az illetékes kormányhivatalnál kezdeményezni kell a járműnyilvántartásba való bejegyzés és az új üzembentartó adatait tartalmazó forgalmi engedély kiadását.

Rendelje meg webáruházunkban most 10% kiadói kedvezménnyel "Speciális esetek a számvitelben 2" című kiadványunkat!
Kiadványunkban a teljesség igénye nélkül mutatunk be eseteket, esettanulmányokat. Külön figyelmet szentelünk egyes szektoroknak, így az építőipar, a vendéglátás, a mezőgazdaság és a háziorvosi praxis is helyet kapott.

Az átadásnak vannak költségei, ezek:

  • a forgalmi engedély illetéke 6 000 Ft az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 1. számú melléklet II. részében foglaltak szerint;
  • gépjárműre vonatkozó üzembentartói jog megszerzése esetén az Itv. 24. § (1) bekezdésében a tulajdonszerzésre előírt illeték 25 százalékának megfelelő illetéket kell fizetni az Itv. 24. § (3) bekezdése szerint. A jog ingyenes átadása esetén azonban az Itv.  12. § (4) bekezdése szerint az illeték a visszterhes vagyonátruházási illeték (24. § (3) bekezdés) kétszerese.

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) 23. § (4) – (5) bekezdése szerint az eszközöket rendeltetésük, használatuk alapján kell a befektetett eszközök vagy a forgóeszközök közé sorolni.

Ha egy adott eszköz használata, rendeltetése a besorolást követően megváltozik, mert az eszköz a tevékenységet, a működést tartósan már nem szolgálja vagy fordítva, akkor annak besorolását meg kell változtatni, az eszközt – legkésőbb a mérlegkészítés időszakában, a mérlegfordulónapra vonatkozóan – át kell sorolni a befektetett eszközök közül a forgóeszközök közé vagy fordítva, a forgóeszközök közül a befektetett eszközök közé.

Ebből következően az üzembentartói jog átadását követően a kft.-nek át kell sorolnia a járművet a forgóeszközök közé.

Az üzembentartói jog átadása esetén a kft. költséget nem számolhat el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink