Szállítólevél vagy számla?

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő

Kell-e és ha igen, mely esetekben szállítólevelet kiállítani? Pótolja-e dokumentum a számlát? Milyen szállítólevelet fogad el az adóhatóság? Szigorú számadású-e a szállítólevél? Vannak-e tartalmi és formai kritériumok? Írásunkban ezekre a kérdésekre adunk választ.

Az év végéhez közeledve érdemes megvizsgálni a könyvelt bizonylatokat formai, tartalmi követelményeiket érintően is, és szükség esetén javítani, vagy javításukat kezdeményezni a kibocsátónál.

A szállítólevél egyike azon dokumentumoknak, amellyel kapcsolatban számos kérdés felmerülhet, főként, hogy gyakran összetévesztik a menetlevéllel és a fuvarlevéllel.

A szállítólevelet az áru feladója/megbízó állítja ki, és általában azért, mert még nem készült számla vagy egyéb bizonylat az áru mozgatásáról. A szállítólevél szerepe tehát az, hogy igazolja az áru mozgatásának jogszerűségét, valamint a szállítást követően az ügylet teljesítését.

Ezzel szemben, a menetlevél kiállításának elsődleges célja az áru szállításának részletes lekövetése, útvonaladatokkal, megállókkal, ezzel biztosítva a szállítás ellenőrizhetőségét. Jelentősége elsősorban a hatósági ellenőrzéseknél, illetve a fuvarozást végző cégen belüli adminisztrációt érintően van.

Olvassa el az Adózóna "Jövőre e-számlán jön a rezsiköltség – hogyan kontírozzuk?", valamint "Pénznemváltás – könyvvezetés és társasági adózás" című írásait is! Kiadványainkat ITT vásárolhatja meg kiadói kedvezménnyel. Heuréka! podcastsorozatunkat ITT hallgathatja meg.

A fuvarlevél viszont a fuvarozásra mint gazdasági tevékenységre vonatkozó szabályok betartásához szükséges dokumentum, emellett a fuvarozó vállalkozásnak ad információkat az áruról, hogyan kell azt szállítania és kiszolgáltatnia. Lényeges funkciója továbbá az, hogy külön megállapodás hiányában tanúsítja a fuvarozási szerződés létrejöttét is.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket a többi tudnivalóért!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szabadságkiadásra irányuló megállapodás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Efo, létszámkeret

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Munkaidőkeret

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink