hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Magánbankkártyával fizet céges vásárláskor: így lehet elszámolni

  • adozona.hu
1

Lehetséges-e, illetve nem jogsértő, ha valaki például céges levelet ad fel, kér róla céges számlát, annak végösszegét saját magán bankkártyájával fizeti ki, majd utána ezt a pénzt kiveszi a cég házi pénztárából? Inkább céges bankkártyával kellene fizetni vagy készpénzzel? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, okleveles adószakértő válaszolt.

A megoldás, hogy a céges beszerzést a társaság tulajdonosa, alkalmazottja a saját pénzéből fizeti, ha nem is a könyvelők álma, de a gyakorlatban sokszor előfordul – jegyezte meg válasza elején Sinka Júlia. Számvitelileg ilyenkor a beszerző megelőlegezi a szóban forgó beszerzés árát, és ennek költségét később a társaság (a cég nevére szóló számla alapján) megtéríti neki.

Jelen esetben egy banki utalással rendezett vásárlásból így lesz – a cég nézőpontjából – készpénzes vásárlás.

A kifizetéskor kiadási pénztárbizonylatot kell kiállítani, amelynek melléklete a cég nevére szóló számla. Miután ezen a pénzügyi rendezés módjaként a bankkártya szerepel – ami ugye jelen esetben nem a cég számlájának megterhelését jelenti – a számlán vagy egy mellé tűzött feljegyzésen tüntessék fel, ki előlegezte meg a kifizetést, és hogy annak céges elszámolása jogszerű, azaz a cég tevékenysége érdekében felmerült kiadás.

Ez lényegében, a társaság pénzkezelési szabályzatában meghatározottak figyelembe vétele mellett, a szóban forgó tétel utalványozását is jelenti.  Ha a levél feladása ajánlottan történt, akkor célszerű a feladóvevény másolatát is csatolni a kiadási pénztárbizonylathoz.

Fontos, hogy kiadási pénztárbizonylatra itt akkor is szükség van, ha egyébként a házipénztárt a társaság tulajdonosa, ügyvezetője jogosult kezelni, és ezért a pénzkezelési szabályzatuk szerint a pénztári elszámoláshoz elég a bevétel, a kiadás felmerülését igazoló elsődleges bizonylat (számla), és nem kell az ügyleteket bevételi, illetve kiadási pénztárbizonylattal kísérni, csak akkor, ha egyébként más szabályos bizonylat nem dokumentálja az ügyletet.

A beszerzés ugyanis – nem a cég számláját érintő – banki fizetéssel történt, a kiadás teljesítését a cég nézőpontjából a számla önmagában nem támasztja alá, továbbá a cég által történő tényleges kifizetés időben eltér az ügylet eredeti pénzügyi rendezésétől is. (Akkor is, ha a beszerzést a pénztár kezelésére jogosult személy intézte.)

A társaság szempontjából a kiadás a pénztári kifizetés napján, annak dátumával merül fel, függetlenül attól, hogy az ügylet ténylegesen mely napon zajlott, illetve, az érintett bankszámláját mely nappal terhelték meg.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Pali-1974

Az ügymenet APEH oldaláról elfogadható?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Jogos-e a szervízdíj ilyen formája?

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Adószámos magánszemély adózása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Egyesület – számlázás

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink