hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mihez kezdjen a vállalkozás a selejtezett eszközökkel?

  • Sinka Júlia, adó- és számviteli tanácsadó

A mérlegkészítés időszakában előtérbe kerülő probléma, hogyan kell szabályosan megszabadulni a kiselejtezett eszközöktől. Nem elég csak a számviteli törvényben keresgélni a megoldást.

Lényeges, hogy a számviteli törvény nem határozza meg a selejtezés fogalmát, de annak tartalmára vonatkozó rendelkezéseket is hiába keresnénk a törvény szövegében. Ugyanakkor kiemeli a vagyonért való felelősséget, továbbá meghatározza az eszközök állományból kivezetésének eseteit is: ezek bekövetkezhetnek különféle káresemények miatt, de azért is, mert az adott eszköz feleslegessé vált.

Noha a leltározás és selejtezés részletes szabályait a vállalkozások saját hatáskörükben állapítják meg, figyelemmel kell lenniük még az alábbi jogszabályokra is:

  • A hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény (Ht.) 55. paragrafusának (1) bekezdése határozza meg a veszélyes hulladék fogalmát, amely alapján a hulladék veszélyes hulladéknak minősül, ha az a hulladékjegyzékről szóló miniszteri rendeletben meghatározott hulladékjegyzékben veszélyes hulladékként szerepel, illetve rendelkezik a hulladéktörvény 1. számú mellékletében rögzített veszélyességi jellemzőkről (például robbanásveszélyes, oxidáló, tűzveszélyes, esetleg bőrirritációt vagy szemkárosodást okozhat).
  • A hulladékjegyzékről szóló 72/2013. VM-rendeletben csillaggal (*) megjelölt hulladéktípusok a Ht. szerint veszélyes hulladéknak minősülnek (kivétel a háztartásban képződő vegyes hulladék).
  • A 197/2014. kormányrendelet szerint elektromos, elektronikus berendezésnek számít a legfeljebb 1000 voltos váltakozó feszültségű, valamint a legfeljebb 1500 voltos egyenfeszültségű árammal működő berendezés, amelynek rendeltetésszerű működése elektromágneses mezőtől vagy elektromos áramtól függ. Ide tartoznak az elektromágneses mező vagy elektromos áram előállítását, mérését, átvitelét biztosító eszközök is. A jogszabály tételesen is felsorolja a termékkategóriákat, amelyek között szerepelnek a háztartási gépek is. A kidobásra ítélt elektronikai gépeket, mikrohullámú sütőket, számítógépeket – az elektronikai és elektromos hulladékot – lomtalanításkor sem lehet kitenni az utcára. E tiltószabály érvényes az építési és bontási törmelékre is. E szabály alól egyedül azok az elektronikai és elektromos berendezések jelentik a kivételt, amelyeket szétszereltek és elektromos, vagy elektronikai alkatrészeiket eltávolították.

(A lomtalanítások alkalmával kizárólag a háztartásban – vagy a vállalkozásban – feleslegessé vált, olyan nagyméretű hulladék helyezhető ki, amely nem fér bele a szeméttárolóba, például bútorok, matracok, szőnyegek.)

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből – egyebek mellett – megtudhatja, hogy az elromlott vagy javíthatatlan elektronikai eszközöket veszélyes hulladékként kell-e kezelniük a vállalkozásoknak!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink