adozona.hu
Hogyan lehet visszaszerezni a regisztrált könyvelői minősítést?
//adozona.hu/szamvitel/Hogyan_lehet_ujra_visszaszerezni_a_regisztr_RB09PJ
Hogyan lehet visszaszerezni a regisztrált könyvelői minősítést?
Évente több ezer könyvviteli szolgáltatást végző, mérlegképes könyvelőt töröl a Nemzetgazdasági Minisztérium a honlapján közzétett nyilvántartásból azért, mert nem tudja teljesíteni az előírt kötelező továbbképzési feltételt, vagy csak egyszerűen nem közli időben adataik változását. Hogyan lehet újból elindítani a könyvelési szolgáltatását, s visszakerülni a regisztrált mérlegképes könyvelők közé?
Jelenleg több mint hatvanezren szerepelnek a könyvviteli szolgáltatást végző, mérlegképes könyvelői, Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján található nyilvántartásban.
A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Sztv.) szabályozza a számviteli szolgáltatás végzésének követelményét. E törvény alkalmazásában számviteli szolgáltatás a könyvvezetési, beszámoló-készítési kötelezettség teljesítése érdekében elvégzendő feladatok összessége (a továbbiakban könyvviteli szolgáltatás), valamint a könyvvizsgálói tevékenység.
Könyvviteli szolgáltatás a számviteli politika, a könyvviteli elszámolás, a beszámoló-készítés rendszerének, módszerének kialakításával (ideértve a belső információs rendszer kialakítását is), a számlarend, a könyvvezetéshez, a beszámoló-készítéshez szükséges szabályzatok elkészítésével, rendszeres karbantartásával kapcsolatos feladatok ellátása. Ide kell érteni, a főkönyvi nyilvántartások vezetését, az összesítők készítését, a beszámoló összeállítását, a beszámolóban, a könyvviteli nyilvántartásokban szereplő adatok elemzését, a gazdasági döntéseket megalapozó következtetések levonását is. Ide tartozik az elszámolások, a beszámolóban szereplő adatok jogszerűségének, szabályszerűségének, megbízhatóságának, bizonylatokkal való alátámasztottságának, a számviteli alapelvek követelményei megtartásának biztosításával a valóságnak megfelelő belső és külső információk előállítása, szolgáltatása.
A vállalkozók a könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatok irányításával, vezetésével, az éves beszámoló, az egyszerűsített éves beszámoló, az összevont (konszolidált) éves beszámoló elkészítésével megbízhatnak olyan természetes személyt, aki
– okleveles könyvvizsgálói végzettséggel, vagy
– mérlegképes könyvelői szakképesítéssel, illetve az engedélyezés szempontjából mérlegképes könyvelői szakképesítéssel egyenértékű szakképesítéssel (ez utóbbiak a továbbiakban együtt mérlegképes könyvelői szakképesítés) és a tevékenység ellátására jogosító engedéllyel rendelkezik, vagy
– olyan számviteli szolgáltatást nyújtó társaságot kötelesek megbízni, amelynek a feladat irányításával, vezetésével, a beszámoló elkészítésével megbízott tagja, alkalmazottja megfelel az előző követelményeknek.
A vállalkozó akkor mentesül az előző személyi és szakmai kötelem alól, ha az éves (vagy éves szintre átszámított) nettó árbevétele az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában – ennek hiányában a tárgyévben várhatóan – a 10 millió forintot nem haladja meg.
Az előző szakmai és személyi követelmények szempontjából kiemelt jelentőségű, hogy ki szerepel a könyvviteli szolgáltatást végzők nyilvántartásában.
Sokan kerülnek olyan helyzetbe, hogy kizárták őket a szakmai regisztrációból, de vissza szeretnének kerülni a listára. A könyvviteli szolgáltatás végzésére jogosító engedély visszavonásának jellemző okai:
– a továbbképzési kötelezettség teljesítésének elmulasztása, és ha ezen mulasztását a szolgáltatást végző nem tudja kimenteni,
– a nyilvántartásban szereplő adatokban bekövetkezett változások bejelentésének elmulasztása, a nyilvántartásba vételt végző szervezet felszólítását követően is.
A számviteli törvény 151. paragrafusának (7) bekezdése szerint az a természetes személy, akinek a könyvviteli szolgáltatás végzésére jogosító engedélyét visszavonták, az engedély újbóli megadását és a könyvviteli szolgáltatást végzők nyilvántartásába való újbóli felvételét kérhetik – mások között – azok, akik korábban elmulasztották teljesíteni továbbképzési kötelezettségüket, illetve akik a nyilvántartásban szereplő adataiban bekövetkezett változásokat a nyilvántartásba vételt végző szervezet felszólítását követően sem jelentették be.
Az eljárási feltételeket a 93/2002. kormányrendelet tartalmazza.
Az előzőek szerint a kérelem alapján a könyvviteli szolgáltatás végzésére jogosító engedélyt meg kell adni, és egyidejűleg a hivatalos nyilvántartásba fel kell venni azokat, akik
– mérlegképes könyvelői vagy okleveles könyvvizsgálói szakképesítéssel rendelkeznek,
– az előző szakképesítés megszerzését követően, az előző kérelem benyújtását megelőzően legalább 3 éves, dokumentumokkal alátámasztott számviteli, pénzügyi, vagy ellenőrzési gyakorlattal rendelkeznek,
– büntetlen előéletűek, és nem állnak a könyvviteli szolgáltatás gyakorlását kizáró foglalkozástól eltiltás hatálya alatt, valamint
– igazolják, hogy a kérelem benyújtását megelőző 12 hónapban - a kérelemben megjelölt szakterületre előírt - (az Sztv. 152. paragrafus (1) bekezdése szerinti) továbbképzési kötelezettséget megfelelően teljesítették.
Tehát a törléskor a regisztrált mérlegképes könyvelő korábbi regisztrációs száma megszűnik. Ezt követően a nyilvántartásba vételi kérelem benyújtásával kezdeményezhető az újbóli regisztráció. Kérelem kizárólag a törlési határozat kézhezvételét követően adható be, hiszen egészen addig él a korábbi regisztráció. A kérelemhez egyebek mellett (a formai feltételeken túl) csatolni kell a továbbképzési kötelezettség teljesítését igazoló (a kérelem benyújtását megelőző 12 hónapnál nem régebbi) dokumentumok másolatát.
Tekintettel arra, hogy az újbóli regisztráció ügyintézési határideje előreláthatóan 60 nap, ezért amennyiben a regisztrációból törölt könyvelő résen van, és időben részt vesz a kreditpontos továbbképzésen, ténylegesen csak 2-3 hónapra szűnik meg a regisztrációja, s az ezzel járó jogosultsága.
Hozzászólások (0)