hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fontos átgondolni könyvviteli zárás előtt a kis értékű tárgyi eszközök nyilvántartását

  • Sinka Júlia, adó- és számviteli tanácsadó
1

Készülve a 2021. év könyvviteli zárására, érdemes átgondolniuk a cégtulajdonosoknak és könyvelőiknek a tárgyi eszközök nyilvántartásával kapcsolatos gyakorlatukat, hogy az mindenben megfelel-e a számviteli törvény előírásainak, illetve a társaság körülményeinek. Örökzöld téma e körben a kis értékű tárgyi eszközök szabályos nyilvántartása.

A kis értékű tárgyi eszközökkel kapcsolatban sokszor találkozni különféle szakmai fórumokon az alábbi kérdésekkel:

  • A kis értékű tárgyi eszközöket csak az analitikában vagy a főkönyvi könyvelésben is ki kell mutatni?
  • Mit jelent az egy összegben történő leírás?
  • Át kell vezetni a beruházási számlán? Sokféle gyakorlat van, vajon melyik a helyes?

Utóbbi kérdésen keresztül nézzük meg a számviteli törvény kapcsolódó elvárásait!

A sokféle gyakorlat – legalábbis a számviteli törvény szerint – lényegében kétféle eljárást jelent.

Az egyik szerint a tárgyi eszközök között aktiválni kell a kis értékű eszközöket is, majd az értékcsökkenés elszámolása után a könyvekben azonos összegű a bruttó érték és az elszámolt értékcsökkenés (ellenkező előjellel) szerepel majd.

A másik módszer az, hogy a rendeltetésszerű használatbavételkor a beruházási számlával szemben kell elszámolni az értékcsökkenést, ezzel a kis értékű tárgyi eszközt a tárgyi eszközök állományából kivezetik, a főkönyvi könyvelésben értékkel nem szerepel.

A számviteli törvény (Szt.) 80. paragrafusának (2) bekezdése szerint a 200 ezer forint egyedi beszerzési, előállítási érték alatti vagyoni értékű jogok, szellemi termékek, tárgyi eszközök bekerülési értéke – a vállalkozó döntésétől függően – a használatbavételkor értékcsökkenési leírásként egy összegben elszámolható.

Ez azt is jelenti, hogy a rendeltetésszerűen használatba nem vett, üzembe nem helyezett tárgyi eszközök bekerülési értékét a beruházások között kell kimutatni. Ebből következően, a 200 ezer forint egyedi bekerülési érték alatti tárgyi eszközöket is a beszerzéskor a beruházási számlára kell elsődlegesen könyvelni (T 161, 466 – K 455).

Amennyiben saját vállalkozásban előállított tárgyi eszközökről van szó, azok előállítási költségeit is a beruházási számlára kell átvezetni (T 161 – K 582) az előállítás befejezésekor, illetve az üzleti év végén.

Ezek után a kérdés már csak az lehet, hogy a rendeltetésszerű használatbavételkor, az üzembe helyezéskor mely számlára kell átvezetni a szóban forgó eszköz értékét:

  • elsődlegesen a beruházások közül a megfelelő tárgyieszközszámlára, és onnan elszámolni azt értékcsökkenési leírásként, vagy
  • a beruházási számláról elszámolni értékcsökkenési leírásként?

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben választ kap a kérdésre, és – egyebek mellett – példán keresztül bemutatjuk azt is, hogy esetleges adóellenőrzéskor igencsak költséges lehet, ha a kis értékű eszközöknek nyomuk sincs a számvitelben!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Lajos1044

Pár napja próbatagságot kértem. Miért nem tudok belépni
köszönettel

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR-jd

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Megváltozott munkaképességű dolgozó pótszabadság arányosítása

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink