Értékpapírszámla, értékpapírok vétele és eladása: mikor, mit, hova, milyen árfolyamon kell helyesen könyvelni?

  • adozona.hu

Olvasónkban felmerült a kérdés, hogy ha értékpapírszámlát nyit, a befektetési alapok, értékpapírok vételét, eladását milyen árfolyamon és hogyan könyvelje helyesen. A kérdésre Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Kft. a saját bankjában nyit egy értékpapírszámlát. Vásárolt befektetési alapokat, alapok alapját stb. 1. Az értékpapírszámláról vásároltakat melyik számlaszámra könyvelem, és miként állapítom meg, hogy miért oda könyvelem, milyen árfolyamon? 2. Az értékpapírszámlát milyen főkönyvi számra könyvelem? 3. Ha az értékpapírszámla eurós, akkor milyen árfolyamon könyvelem a beszerzést és az értékesítést? 4. Ha forintos számláról vezetem át a pénzt az eurós értékpapírszámlára, akkor ott nem lesz árfolyamkülönbözet? 5. Ha forintos számláról vezetem át a pénzt az eurós vagy forintos értékpapírszámlára, akkor az átvezetést mely számlaszámon kell megtennem? 6. Az értékpapírszámlát és az értékpapírra való átvezetést milyen számlaszámra könyvelem? 7. Év végén kell az eurós értékpapírszámlát és az értékpapírt értékpapíronként értékelni és az árfolyamkülönbözetet könyvelni? 8. Eurós értékpapíreladást miként könyvelem, ha többért adja el a cég az értékpapírt, mint amennyiért vette? 9. Eurós értékpapíreladást miként könyvelem, ha kevesebbért adja el a cég az értékpapírt, mint amennyiért vette?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZAI

1–2. Az értékpapírszámláról vásároltakat melyik számlaszámra könyvelem, és miként állapítom meg, hogy miért oda könyvelem, milyen árfolyamon? Az értékpapírszámlát milyen főkönyvi számra könyvelem?

Az értékpapírszámla arra szolgál, hogy ott mutassa ki a vállalkozás a vásárolt értékpapírokat. Értékpapírszámláról tehát nem lehet vásárolni, azon nem pénzeszközt tart a vállalkozás.

A vásárolt értékpapírt a 37-es főkönyvi számlára kell könyvelni, az értékpapírtól függően arra az alszámlára, amely az adott értékpapírnak megfelel [a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) 30. §]. Például a hitelviszonyt megtestesítő befektetési jegyet [Szt. 3. § (6) bekezdés 2. pont] a 374-es számlára kell könyvelni.

3. Ha az értékpapírszámla eurós, akkor milyen árfolyamon könyvelem a beszerzést és az értékesítést?

Az Szt. 60. (1) bekezdése szerint a külföldi pénzértékre (például euróra) szóló értékpapírt a bekerülés napjára, illetve a szerződés szerinti teljesítés napjára vonatkozó – az Szt. 60. (4)–(6) bekezdés szerint választott – devizaárfolyamon átszámított forintértéken kell a könyvviteli nyilvántartásba felvenni.

4–6. Ha forintos számláról vezetem át a pénzt az eurós értékpapírszámlára, akkor ott nem lesz árfolyamkülönbözet? Ha forintos számláról vezetem át a pénzt az eurós vagy forintos értékpapírszámlára, akkor az átvezetést mely számlaszámon kell megtennem? Az értékpapírszámlát és az értékpapírra való átvezetést milyen számlaszámra könyvelem?

Az értékpapírszámlára nem lehet pénzt átvezetni.

7. Év végén kell az eurós értékpapírszámlát és az értékpapírt értékpapíronként értékelni és az árfolyamkülönbözetet könyvelni?

Az Szt. 60. § (2) bekezdése szerint a mérlegfordulónapon a külföldi pénzértékre (például euróra) szóló értékpapírokat az üzleti év mérlegfordulónapjára vonatkozó – az Szt. 60. § (4)–(6) bekezdés szerinti – devizaárfolyamon átszámított forintértéken kell kimutatni (értékelni). Az árfolyamkülönbözetet más értékelt tétellel összevontan

  • nyereség esetén pénzügyi műveletek egyéb bevételei között árfolyamnyereségként,
  • veszteség esetén pénzügyi műveletek egyéb ráfordításai között árfolyamveszteségként

kell elszámolni.

8–9. Eurós értékpapíreladást miként könyvelem, ha többért adja el a cég az értékpapírt, mint amennyiért vette? Eurós értékpapíreladást miként könyvelem, ha kevesebbért adja el a cég az értékpapírt, mint amennyiért vette?

Az értékpapíreladást átvezetési számla (376) közbeiktatásával kell könyvelni. A kivezetést könyv szerinti értéken, az ellenértéket a 3. pont szerint hivatkozott árfolyamon kell nyilvántartásba venni. Könyvelés (például ha az értékpapírt a 374-es számlán mutatja ki a vállalkozás):

T 376 Átvezetési számla K 374 Értékpapír számla – kivezetés
T 366 Követelés értékpapírok miatt K 376 Átvezetési számla – ellenérték

Átvezetési számla követel egyenlegének (nyereségnek) a könyvelése:
T 376 Átvezetési számla K 97 Pénzügyi műveletek bevétele.

Átvezetési számla tartozik egyenlegének (veszteségének) a könyvelése:
T 87 Pénzügyi műveletek ráfordítása K Átvezetési számla.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldről vásárolt gépkocsi eladása

Bunna Erika

adótanácsadó

Kikötőhasználati díj

Bunna Erika

adótanácsadó

EU-n belüli tárgyieszköz-értékesítés

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink