adozona.hu
Beruházás bérelt ingatlanon: mi legyen vele, ha lejár a szerződés?
//adozona.hu/szamvitel/Beruhazas_berelt_ingatlanon_mi_legyen_vele__2PV6KH
Beruházás bérelt ingatlanon: mi legyen vele, ha lejár a szerződés?
Sok vállalkozásnak nem telik saját ingatlanra, de arra még futja, hogy a béreltet átalakítsák a tevékenységük igényeinek megfelelőre. A bérelt ingatlanon végzett beruházás számvitele talán nem tűnik bonyolultnak, pedig akadnak „csavaros”esetek is e körben.
A bérelt ingatlanon végzett beruházásokkal kapcsolatban az a kérdés merül fel leggyakrabban, hogy mi a teendő a bérlő által a bérleménybe beépített eszközökkel a bérleti szerződés lejáratának végén.
Szerencsés esetben a bérleti szerződésben már gondoltak erre a felek, és rendelkeztek arról, hogy – például – az ingatlant az eredeti állapotának megfelelően kell helyreállítani, és arról is, ki viseli ennek a költségét, vagy éppen a bérbeadó megvásárolja majd azokat az aktuális piaci értékükön.
Ha a szerződők ilyen előrelátóak voltak, még így is számos kérdés vetődik fel.
Hogyan kell értelmezni az eredeti állapotot? A bérlő által beszerelt minden eszközt le kell szerelni, és a korábban ott lévő eszközöket pedig vissza kell építeni?
Tegyük fel, hogy például a bérlő lecserélte a padlót korábban borító szuvas és repedezett parkettát vadonatúj járólapokra, esetleg teljesen újjáépítette az elektromos hálózatot! Ilyenkor az „eredeti állapot” visszaállítása azt jelentené, hogy a bérlőnek szét kell zúznia a járólapokat, visszaépítenie a szúrágta parkettát és kibontania a falból a vezetékeket? Mi történik számviteli szempontból, ha a bérlő nem végzi el ezt a „rombolást”?
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a válaszokat!
Hozzászólások (0)