hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Beruházás bérelt ingatlanon: mi legyen vele, ha lejár a szerződés?

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő

Sok vállalkozásnak nem telik saját ingatlanra, de arra még futja, hogy a béreltet átalakítsák a tevékenységük igényeinek megfelelőre. A bérelt ingatlanon végzett beruházás számvitele talán nem tűnik bonyolultnak, pedig akadnak „csavaros”esetek is e körben.

A bérelt ingatlanon végzett beruházásokkal kapcsolatban az a kérdés merül fel leggyakrabban, hogy mi a teendő a bérlő által a bérleménybe beépített eszközökkel a bérleti szerződés lejáratának végén.

Szerencsés esetben a bérleti szerződésben már gondoltak erre a felek, és rendelkeztek arról, hogy – például – az ingatlant az eredeti állapotának megfelelően kell helyreállítani, és arról is, ki viseli ennek a költségét, vagy éppen a bérbeadó megvásárolja majd azokat az aktuális piaci értékükön.

Ha a szerződők ilyen előrelátóak voltak, még így is számos kérdés vetődik fel.

Hogyan kell értelmezni az eredeti állapotot? A bérlő által beszerelt minden eszközt le kell szerelni, és a korábban ott lévő eszközöket pedig vissza kell építeni?

Tegyük fel, hogy például a bérlő lecserélte a padlót korábban borító szuvas és repedezett parkettát vadonatúj járólapokra, esetleg teljesen újjáépítette az elektromos hálózatot! Ilyenkor az „eredeti állapot” visszaállítása azt jelentené, hogy a bérlőnek szét kell zúznia a járólapokat, visszaépítenie a szúrágta parkettát és kibontania a falból a vezetékeket? Mi történik számviteli szempontból, ha a bérlő nem végzi el ezt a „rombolást”?

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a válaszokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink