adozona.hu
Ingatlant ad bérbe? Lehet, hogy még ehót is kell fizetnie!
//adozona.hu/rehabilitacios_jarulek_szakkepzes_eho/Ingatlanberbeadas_mikor_kell_az_szja_mellet_WMMDKF
Ingatlant ad bérbe? Lehet, hogy még ehót is kell fizetnie!
Közeleg május 20-a, amikor a magánszemélyeknek be kell nyújtaniuk adóbevallásukat 2013. évi jövedelmeikről. Sokan nem gondolnak arra, hogy egyes jövedelmeik – például az ingatlan-bérbeadásból származók – után egészségügyi hozzájárulási kötelezettségük is lehet.
Az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Eho tv) 3. § (3) bekezdése szerint a magánszemély 14 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást köteles fizetni – többek között- az adóévben megszerzett ingatlan bérbeadásából származó egymillió forintot meghaladó jövedelem esetében a teljes jövedelem után.
E kötelezettsége mindaddig fennáll, míg az adóévben a magánszemély biztosítási jogviszonyában megfizetett 7 százalék mértékű egészségbiztosítási járulék, a kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó után és egyéni vállalkozó (saját jogú öregségi nyugdíjas) által fizetett 6810 (tavaly még 6660) forint egészségügyi szolgáltatási járulék, valamint az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló 2005. évi CXX. törvény alapján a magánszemélyt terhelő 1,6 százalék mértékű egészségbiztosítási járulék, és az Eho tv-ben meghatározott 14 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulási fizetési kötelezettséggel járó jövedelmek (például osztalék, vállalkozásból kivont jövedelem) után megfizetett 14 százalékos egészségügyi hozzájárulás együttes összege a tárgyévben el nem éri a 450 000 forintot (hozzájárulás-fizetési felső határ).
Az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem után – miután itt biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony hiányában nincs járulékfizetési kötelezettség és a szociális hozzájárulási adónak sem alapja az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem –, egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség terheli a magánszemélyt.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy példákból is megtudja, mikor terheli eho is az ingatlan bérbeadóját!
Hozzászólások (4)
Köszönöm a választ! Ruszin Zsoltét is, természetesen.
Anna
Tisztelt Hozzászóók!
Köszönöm hozzászólásaikat, mert azok a cikk azon hiányosságára hivják fel a figyelmet, hogy a külföldiek kötelezettségeire nem tér ki.
Hozzászólásommal ezt most pótolom.
Az Eho törvény 5. § (3) bekezdése szerint a Magyarországon kívüli EU_-EGT tagállamban és Svájcban biztosítottaknak és kifizetőiknek nem kell ehót fizetniük, ha a biztosítás fennállását igazolni tudják.
Az igazolás történhet:
-az ottani illetékes hatóság által a biztosításról szóló bármilyen formájú igazolással, vagy
-az un. A1-es uniós nyomtatvánnyal (amelyet kiküldetés vagy egyszerre több tagállamban történő munkavégzés esetén a biztosítás helye szerinti állam illetékes szerve állít ki).
Szikszainé Bérces Anna
A volt főosztályvezető asszony idejében történt intézkedés a minisztériumban, hogy a hibás adóhatósági gyakorlatot csöndben fejezzék be és külföldi TB illetőségű személyektől ne szedjenek magyar EHO-t. Az már nem derült ki, hogy a főosztály támogatta, vagy ellenezte a hivatal akkori gyakorlatát, de manapság már nem keresnek EHO-t az ilyen külföldieken, még akkor se nagyon, ha éppenséggel nem tudnak felmutatni A1-es igazolást.
Kedves Anna, kérdezném, hogy mi a teendő akkor, ha az ingatlant bérbeadó külföldi illetékességű? A bérleti díj Magyarországon adóköteles, de EHO fizetési kötelezettsége van-e, ha magyarországi tartózkodási helye nincs, munkaviszonya is csak Ausztriában van? Az ingatlannak azonban ő a tulajdonosa és bérbe is adja. (Illetőség igazolással rendelkezik)
Ebben az esetben is van EHO fizetési kötelezettség?
Köszönettel
Anna