hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Pénzügyi tranzakciós adó: fokozatos bevezetés

  • MTI

A kezdeményezésben résztvevő országok fokozatosan kezdik el bevezetni a pénzügyi tranzakciós adót, legkésőbb 2016-ban - derült ki az uniós pénzügyminiszterek keddi tanácskozásán.

Janisz Szturnarasz, a miniszterek tanácsának soros elnökségét adó Görögország pénzügyminisztere a megbeszéléseket követő sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a résztvevő országok továbbra is elkötelezettek, hogy bevezessék a pénzügyi tranzakciókat 0,1 százalékos, a származékos ügyleteket pedig 0,01 százalékos kulccsal megterhelő közösségi tranzakciós adót. Első lépésként a részvényekre és "egyes származékos ügyletekre" vetik majd ki az új adót - mondta el Szturnarasz.

A pénzügyi szektor megadóztatására az Európai Bizottság 2011-ben tett javaslatot, annak érdekében, hogy a pénzügyi szektor is járuljon hozzá az elsősorban általa okozott válság terheihez. Hamar kiderült ugyanakkor, hogy megvalósításához nincs meg a szükséges többség támogatása a tagállamok között. Több ország, így a komoly pénzügyi központtal rendelkező Nagy-Britannia, Dánia vagy Svédország vérmesen ellenzi az ötletet. A britek szerint egy ilyen adó csak azt eredményezné, hogy a pénzügyi tranzakciók áthelyeződnének a világ más részeire. 

Anders Borg svéd pénzügyminiszter is élesen kikelt a kezdeményezés ellen, amely szerinte költséges, nem hatékony, és ártani fog a befektetéseknek. Miután uniós szinten nem lehetett bevezetni az adót, amely 30-35 milliárd euró bevételt jelenthet évente a tagállamoknak, 11 ország, élükön Franciaországgal és Németországgal, úgy döntött, úgynevezett megerősített együttműködés keretében vezetik be az uniós tranzakciós adót.

Kedden a pénzügyminiszterek abban állapodtak meg, hogy lépésről lépésre vezetik be az új adóterhet, és minden egyes fokozatnál felmérik a várható gazdasági hatásokat. Végső formájában az adót a világ összes olyan pénzügyi tranzakciójára kivetnék, amelyben legalább az egyik fél a 11 ország valamelyikében lévő pénzintézet. Algirdas Semeta, az Európai Bizottság adóztatásért felelős tagja a sajtótájékoztatón üdvözlendő jelnek nevezte a résztvevők egyetértését, ám felhívta a figyelmet, hogy elszánt munkára van még szükség ahhoz, hogy az adó bevezetéséhez szükséges uniós jogszabály a tervezett időben megszülethessen.

A pénzügyminiszterek emellett az anya- és leányvállalatok gazdálkodását szabályozó uniós irányelv módosítását is megtárgyalták, amelyre azért tett javaslatot a bizottság, hogy el lehessen kerülni, hogy a különböző országok eltérő szabályozása miatt egyes vállalatok a joghézagokat kihasználva teljesen elkerüljék az adófizetést. Erről a jövő hónapban születhet meg a politikai megállapodás a pénzügyminiszterek között - jelezte Szturnarasz.

Mindemellett keddi tanácskozásukon az uniós pénzügyminiszterek az utolsó pecsétet is ráütöttek az új bankszanálási irányelvre, amelynek deklarált célja az, hogy a határokon átnyúló pénzintézetek szanálása és talpra állítása hatékonyabb legyen, és ne közpénzből kelljen megmenteni a bajba jutott bankokat, hanem elsősorban azoknak a pénzét felhasználva, akik részvényesként vagy hitelezőként hozzájárultak a végül csődközelbe került pénzintézet működéséhez.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink