hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Üzemi balesetet szenvedett a munkavállaló, mennyiben felel a volt munkáltató a keresetkiesésért?

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő
2

Nemrégiben nyilvánosságra hozott döntésében (BH2024.165.) a Kúria egyebek mellett azt is vizsgálta, hogy a munkavállalót az üzemi balesetét követően beállt keresetvesztés kapcsán milyen kárenyhítési kötelezettség terheli. Cikkünkben ismertetjük az érdekes ügy részleteit.

Az üzemi baleset után lényegesen csökkent a munkavállaló keresete

A felperesi munkavállaló 2016. március 23-án üzemi balesetet szenvedett, amelyből eredően sérelemdíj és háztartási járadék iránti igényt érvényesített az alperesi munkáltatóval szemben. A bíróság ítéletével megállapította a felperes munkahelyi balesete és a betegsége közötti okozati összefüggést, és az alperest sérelemdíj, kártérítési járadék, valamint kártérítés megfizetésére kötelezte.

Az alperes munkáltató 2021. január 29-én kelt felmondásával a felperes munkaviszonyát 2021. március 17-ére megszüntette, hivatkozva arra, hogy a felperes az üzemi baleset miatt a munkaköre ellátására alkalmatlanná vált, a képzettségének és az egészségi állapotának megfelelő másik munkakört nem tudtak részére felajánlani.

Ezt követően a munkavállaló egy kft.-vel kézbesítő munkakörre, heti 20 órás foglalkoztatásra, határozatlan idejű munkaviszonyt létesített, amit az érintett felek később közös megegyezéssel megszüntettek. A felperes ezt követően hírlapkézbesítő munkakörben, napi 4 órás foglalkoztatással egy másik kft.-hez szerződött. A felperes munkahelyi balesetből származó egészségkárosodása, valamint az össz-szervezeti egészségkárosodása 7 százalékos mértékű volt. A felperes a jobb keze szorítóerejének jelentős csökkenése, valamint a jobb csuklójának beszűkült mozgása miatt közepes vagy nehéz fizikai munka végzésében akadályozott volt. A jobb kéz egyoldalú használatát nem igénylő, legfeljebb olyan könnyű fizikai vagy nem fizikai munkát végezhetett, amelynek során a jobb kezével 5 kilogrammot meghaladó súlyt nem kell emelnie, kézben tartania, illetve vinnie. A felperes így – a fenti feltételeknek megfelelő – munkát akár 8 óra időtartamban is végezhetne, azonban az esetleges állapotrosszabbodás kockázatának elkerülése céljából legfeljebb 6 órás munkarend volt javasolt számára. A felperes fodrász végzettségű, amely tevékenység a jobb kéz fokozott használatát igényli jobbkezesek esetén, ezért annak végzésére nem volt alkalmas.

Míg a felperes munkavállaló a fentiek alapján, a 4 órás munkakörében bekövetkezett keresetvesztesége megtérítését is kérte, az alperes munkáltató arra hivatkozott, hogy a munkavállalónak a munkaköre mellett másik, jobban fizető állást is el kellett volna vállalnia.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, hogyan foglalt állást a Kúria!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
adózóna.hu

Kedves Olvasónk! Köszönjük a jelzést, javítottuk a szöveget, jelenleg már teljes egészében olvasható.
Üdvözlettel az Adózóna szerkesztősége.

Takacs A.

Továbbolvasnám, de nincs tovább...

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanértékesítés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Küldföldi egyéni vállalkozó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink