hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Több munkakörben ugyanannál a munkáltatónál?

  • adozona.hu
1

Lehet-e egy munkavállalónak ugyanazon munkáltatóval két munkakört tartalmazó munkaviszonya vagy arra másik munkaviszonyt kell létrehozni? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Egy magánszemélyt 8 órás foglalkoztatásban szeretne felvenni egy egyéni vállalkozó, aki munkaügyi támogatást kapna az alkalmazott után. De az egyéni vállalkozó a saját üzletében 4 órában alkalmazná bolti eladó munkakörben, a másik 4 órában a magánszemély elmenne egy szépségszalonba műkörmözni. Kérdésem arra irányulna, hogy munkaügyi központos támogatással lehet-e a magánszemélynek több munkaköre?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A kérdés először is azt a problémakört érinti, hogy lehet-e egy munkavállalónak ugyanazon munkáltatóval két munkakört tartalmazó munkaviszonya vagy arra másik munkaviszonyt kell létrehozni.

A probléma abból adódik, hogy a két munkakör egymástól teljesen elkülönül, semmiféle összefüggés nincs közöttük. 

A kérdés nem eldöntött, én azt az álláspontot képviselem, hogy ilyen esetekre külön munkaviszonyt kell létesíteni. Ellenkező esetben ugyanis a munkavállaló a munkaidő egy részében készenléti jellegű tevékenységet, másik részében pedig általános jellegű munkatevékenységet végezhetne, melyek vonatkozásában eltérő munka- és pihenőidő szabályok is érvényesülnek.

Én tehát két munkakörnek tekinteném a foglalkoztatást és két munkaviszonyt hoznék létre. 

Ami a többes jogviszony és a támogatások viszonyát érinti, a kérdés megválaszolásához tudni kellene, hogy pontosan milyen támogatást szeretne a munkáltató igénybe venni.

A Munkahelyvédelmi Akcióterv kedvezményei a munkaerőpiaci szempontból hátrányos helyzetű munkavállalók foglalkoztatóinak a meglévő munkahelyek megőrzése és új munkahelyek létesítése érdekében szociális hozzájárulási adókedvezményt és szakképzési hozzájárulási kedvezményt nyújtanak.

A munkáltatót terhelő szociális hozzájárulási adóból és szakképzési hozzájárulásból igénybe vehető kedvezmények az alábbiak:

  • 25 év alatti munkavállalók utáni kedvezmény,
  • 55 év feletti munkavállalók utáni kedvezmény,
  • a szakképzetlen munkavállalók utáni kedvezmény,
  • tartósan álláskeresők utáni kedvezmény,
  • kisgyermekes munkavállalók utáni kedvezmény.

A Munkahelyvédelmi Akcióterv adó- és járulékkedvezményei adószakkérdések, az én ismereteim szerint ezeket valamennyi munkáltató igénybe veheti, így annak nem akadálya az sem, ha többes munkaviszony áll fenn, és az sem, ha több munkakör.

Tekintettel arra, hogy az ellenőrzést a kormányhivatal végzi, javasolom személyes felkeresésüket is. Így valóban minden lehetséges oldalát megvizsgálja a kérdésnek.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
QUO VADIS

... hááát én azért kíváncsi lennék ennek (azonos munkáltatónál két munkaszerződés) a hatóságok felé történő bejelentés módjára (T1041?) ... szerintem erre való a munkaköri leírás...

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink