adozona.hu
Tipikus hibák a munkaszerződésekben – kerülje el!
//adozona.hu/munkajog/Tipikus_hibak_munkaszerzodesekben_WAU39I
Tipikus hibák a munkaszerződésekben – kerülje el!
A munkaszerződés megalkotása sokak szemében nem különösen bonyolult feladat. Ennek pedig az a következménye, hogy a szerződések többsége hemzseg olyan hibáktól, melyek később jogviták vagy felügyeleti bírság forrásaivá válnak. Olyan tévedések is léteznek, melyek nem törvénysértőek, egyszerűen a munkáltatói érdekeket sértik. Érdemes ezekre is figyelni, és lehetőség szerint elkerülni. Nézzünk néhány példát!
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. tv. (Mt.) a korábbi jogszabályhoz képest számos változtatást vezetett be. Ide tartozik az is, hogy a munkavégzés helyének megjelölése a munkaszerződésnek már nem kötelező eleme, illetve, hogy megszűnt a változó munkahely fogalma.
Amennyiben a felek a munkavégzés helyét nem határozzák meg, annak a szokásos munkavégzés helyét kell tekinteni.
A változó munkavégzési hely helyett pedig a felek tágabb földrajzi területet határozhatnak meg. Ennek az előnye az, hogy a munkavállaló utaztatása tágabb munkavégzési hely esetén (például Magyarország) nem minősül munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatásnak.
Azt sem szabad azonban elfelejteni, hogy olyan esetek is adódhatnak, amikor ez visszafelé fog elsülni. Felmondási korlátozás esetén például a munkáltatót munkakör-felajánlási kötelezettség terheli. Ez a kötelezettség pedig kifejezetten a munkaszerződés szerinti munkavégzési helyre korlátozódik (EBH2016. M29.). Amennyiben azt tágan (lásd az előbbi példát) határozzák meg, a munkáltató országszerte valamennyi megfelelő állást köteles felajánlani.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen hibák fordulnak még gyakran elő a munkaszerződésekben!
A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)