hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Rendkívüli munkaidő: mennyit dolgozhatunk egy nap alatt?

  • adozona.hu

Rendkívüli munkaidőben mennyi lehet a maximálisan egy nap alatt ledolgozható óraszám? Egyszerűsített foglakoztatásnál hány munkaórát dolgozhat a munkavállaló egy nap alatt? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Teljes napi munkaidő esetén az Mt. naptári évenként 250 óra rendkívüli munkaidőt engedélyez, ilyen esetben mennyi lehet a maximálisan egy nap alatt ledolgozható óraszám? Ilyenkor is maximum 12 órát dolgozhat a munkavállaló egy nap alatt, mint az egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén, tehát a 8 órán felül maximum 4 óra lehet az elrendelt munkaidő, vagy ilyenkor van lehetőség akár 8 óra túlmunka elrendelésére is a pótlékok megfizetésével? A másik kérdésem az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozik, itt mennyi munkaórát dolgozhat le a munkavállaló egy nap alatt? Érvényes itt is a 12 órás időkorlát, vagy dolgozhat akár 24 órát is, ha megkapja utána a megfelelő pótlékokat?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A napi munkaidő beosztásának szabályai a következők:

▪ a beosztás szerinti napi munkaidő 4 óránál rövidebb nem lehet,

▪ a beosztás szerinti napi munkaidő alsó határától részmunkaidő alkalmazása esetén el lehet térni,

▪ a beosztás szerinti napi munkaidő leghosszabb időtartama 12 óra,

▪ a beosztás szerinti heti munkaidő felső határa 48 óra,

▪ a beosztás szerinti napi, illetve heti munkaidőbe a rendkívüli munkaidőnek minősülő beosztástól eltérő munkaidőt be kell számítani,

▪ készenléti jellegű munkakörben legfeljebb 24 óra, illetve a beosztás szerinti heti munkaidő felső határa 60 óra, amelyhez a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 92. § (2) bekezdése alapján foglalkoztatott munkavállaló esetén a felek írásbeli megállapodása szükséges, és a megállapodást a munkavállaló a naptári hónap utolsó napjára, munkaidőkeret elrendelése esetén a munkaidőkeret utolsó napjára 15 napos határidővel felmondhatja,

▪ a munkavégzéstől függetlenül az ügyelet teljes időtartama a heti munkaidőbe beszámít,

▪ amennyiben az ügyelet teljesítése során a munkavégzés időtartama nem mérhető, az ügyelet teljes időtartama a beosztás szerinti napi munkaidőbe beszámít.

Az Mt. 99. § (2) bekezdése szerint ugyanis a munkavállaló beosztás szerinti

a) napi munkaideje legfeljebb 12 óra,

b) heti munkaideje legfeljebb 48 óra

lehet.

Az (5) bekezdés szerint a munkavállaló beosztás szerinti

a) napi munkaidejébe a 107. § a) pontban meghatározott,  a munkaidő-beosztástól eltérő

b) heti munkaidejébe a 107. §-ban meghatározott, a munkaidő-beosztástól eltérő, a munkaidőkereten felüli, az elszámolási időszak alkalmazása esetén az ennek alapjául szolgáló heti munkaidőt meghaladó

rendkívüli munkaidő tartamát be kell számítani.

A fentiekből következően rendkívüli munkavégzés elrendelése esetén sem haladhatja meg a beosztás szerinti napi munkaidő mértéke a 12 órát, azaz a 8 órán felül legfeljebb 4 óra túlmunka rendelhető el. Ennek elsősorban munkavédelmi oka van: ha a munkaidő mértéke átlép egy bizonyos korlátot, az káros lesz a munkavállaló egészségére.

Kivételt képez az az eset, ha a munkavállaló készenléti jellegű munkakört lát el, illetve, ha a munkáltató vagy a tulajdonos hozzátartozója (hosszabb teljes napi munkaidő). Ezekben az esetekben tehát – ahogyan fentebb utaltam rá – a beosztás szerinti napi munkaidő mértéke lehet 24 óra.

Helyesen írta, hogy a rendkívüli munkaidő évente összesen 250 óra lehet, amely kollektív szerződéssel legfeljebb 300 órára emelhető. 

Az egyszerűsített foglalkoztatásra vagy alkalmi munkára irányuló munkaviszony esetén is alkalmazni kell a fenti, legfeljebb napi 12 óra tartamú munkavégzésre vonatkozó korlátozást (melybe a rendkívüli munkavégzés tartamát is bele kell számítani). Ennél hosszabb tartamra beosztani a munkavállalót csak a készenléti jellegű munkakörben, illetve abban az esetben lehet, ha a munkavállaló a munkáltató vagy a tulajdonos hozzátartozója.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink