hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Próbaidős kirúgások: amikor a munkavállalónak áll a zászló

  • dr. Kéri Ádám, jogi szakértő

A határozott idejű munkaviszony megszűnését, valamint a próbaidő azonnali hatályú megszüntetését nem kell indokolnia a munkáltatónak. Felmerül a kérdés, hogy vajon ez minden esetben igaz-e? A válasz: nem. Nézzük meg egyenként ezeket az eseteket!

Amikor nekem is járt volna a meghosszabbítás

A határozott idejű munkaviszony a határozott idő elteltével megszűnik, nem kell felmondani, hiszen annak időtartama a felek megállapodása alapján magától „lejár”. A feleknek ugyanis a munkaszerződésben ki kell kötniük, hogy egy konkrét naptári időpontban (például 2015. november 30-án), esemény bekövetkeztével (például a kismama gyesről visszatér) vagy egy feladat elvégeztével (hátralék feldolgozása) a munkaviszony megszűnik.

A munkaviszony megszűnését nehéz ilyenkor támadni. Vannak azonban a jogban olyan alapelvek, melyek a munkaviszony folyamán általánosságban érvényesek, és amelyeket a munkaviszony megszűnésénél is be kell tartani. Ilyen például az egyenlő bánásmód követelménye.

A munka törvénykönyve (Mt.) 12. paragrafusa ugyanis előírja, hogy a munkaviszonnyal, így különösen a munka díjazásával kapcsolatban az egyenlő bánásmód követelményét meg kell tartani. E követelmény megsértésének orvoslása azonban nem járhat más munkavállaló jogának megsértésével vagy csorbításával.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mely esetkben jogellenes a próbaidő alatti felmondás.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink