adozona.hu
Ők dolgozhatnak az ünnepek alatt és hétvégén. Ennyi a díjazás
//adozona.hu/munkajog/Ok_dolgozhatnak_az_unnepek_alatt_es_hetvege_Y9344R
Ők dolgozhatnak az ünnepek alatt és hétvégén. Ennyi a díjazás
Ismét ünnep közeledik, érdemes így áttekinteni, hogy mely munkavállalók, mely szabályok betartásával végezhetnek ilyenkor munkát. Hasonlóképpen áttekintésre érdemes az ünnepnapi, illetve hétvégi munkavégzés díjazásának szabályrendszere is. Vágjunk akkor bele!
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) alapján a munkaidő-beosztás szabályait (munkarend) a munkáltató állapítja meg, és erről az Mt. 18. §-a szerint tájékoztatja a munkavállalót. Mivel a munkaidőt a munkáltató osztja be, így az beosztható általános munkarendben (hétfőtől péntekig egyenletes beosztással), illetve egyenlőtlen munkaidő-beosztás keretében. Utóbbi esetben ugyanakkor a munkáltató szombat napra is beoszthat munkaidőt, erre korlátok ráadásul egyáltalán nem vonatkoznak.
https://adozona.hu/jogtar/69620_2012_I_torveny_munka_torvenykonyverol
A vasárnapi munkavégzéssel már más a helyzet. Ilyen munkavégzésre akkor kerülhet sor, ha a munkavállaló foglalkoztatása a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben, az idényjellegű, a megszakítás nélküli, a több műszakos tevékenység keretében, a készenléti jellegű munkakörben, a kizárólag szombaton és vasárnap részmunkaidőben, társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához – a szolgáltatás jellegéből eredően – e napon szükséges munkavégzés esetén, külföldön történő munkavégzés során, valamint a kereskedelemről szóló törvény hatálya alá tartozó, kereskedelmi tevékenységet, a kereskedelmet kiszolgáló szolgáltató, valamint kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál történik. A munkáltató vagy a munkakör akkor minősül vasárnap is rendeltetése folytán működőnek, ha a tevékenység igénybevételére a vasárnaphoz közvetlenül kapcsolódó, helyben kialakult vagy általánosan elfogadott társadalmi szokásból eredő igény (vendéglátás, sportlétesítmény) alapján, vagy baleset, elemi csapás, súlyos kár, továbbá az egészséget vagy a környezetet fenyegető veszély megelőzése vagy elhárítása, továbbá a vagyonvédelem érdekében kerül sor.
A munkaszüneti napokat az Mt. határozza meg. Munkaszüneti nap: január 1., március 15., nagypéntek, húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25–26. Munkaszüneti napra rendes munkaidő akkor osztható be, ha a munkavállaló foglalkoztatása a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben (a definíció ugyan az, mint a vasárnapi munkavégzés esetében), az idényjellegű, a megszakítás nélküli, társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához – a szolgáltatás jellegéből eredően – e napon szükséges munkavégzés esetén, illetve külföldön történő munkavégzés során történik. A munkaszüneti napra vonatkozó beosztási szabályokat kell megfelelően alkalmazni, ha a munkaszüneti nap vasárnapra esik, továbbá a húsvét- és a pünkösdvasárnap tekintetében.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből kiderül, mikor jár bérpótlék?.
Hozzászólások (2)
teszt
teszt