hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fel lehet mondani annak a munkavállalónak, aki a nők 40 nyugdíját veszi igénybe?

  • adozona.hu

Dolgozónk 59 évesen ment nyugdíjba a nők 40 éves lehetőségével élve. Rá is vonatkozik az, hogy fel lehet neki mondani? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Az Mt. 294. § (1) bekezdés g) pontja szerint nyugdíjas munkavállaló, aki

  • ga) az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik (öregségi nyugdíjra való jogosultság);
  • gb) az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt öregségi nyugdíjban részesül;
  • gc) a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegélyben (nyugdíjban) részesül;
  • gd) egyházi jogi személytől egyházi, felekezeti nyugdíjban részesül;
  • ge) öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül;
  • gf) növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül.

A Tny. 18. § (2a) bekezdése szerint öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő is, aki legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik.

Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó

A nők „kedvezményes, 40 éves jogosultság” jogcím alapján a nyugdíjas munkavállaló tehát a gb) pont esetbe tartozik. Ez azt jelenti, hogy ekkor munkajogi szempontból nézve nincs jelentősége a 65. életév betöltésének, mert a munkavállaló már nyugdíjasnak minősül a kérdés szerinti 59 életéve ellenére is. A munkáltató pedig a határozatlan időtartamú munkaviszony felmondással történő megszüntetését nem köteles indokolni, ha a munkavállaló nyugdíjasnak minősül. Ezen jogát a munkáltató tehát akár ma is gyakorolhatja, nem kell megvárnia a 65. életév betöltését.

Lényeges, hogy az indokolási kötelezettség alól csak a határozatlan idejű munkaviszony esetén mentesül a munkáltató, határozott idejű foglalkoztatás esetén a nyugdíjas munkavállaló munkaviszonyának felmondással történő megszüntetését indokolni köteles.

Abban az esetben, ha a munkavállaló a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül, nem jogosult végkielégítésre. Jár azonban felmondási idő, és az esetlegesen ki nem adott szabadság pénzbeli megváltására is jogosult lesz a munkavállaló. Természetesen a fentiek ellenére nincs akadálya annak, hogy a munkáltató a végkielégítés mértékének megfelelő juttatásban részesítse a munkavállalót, értékelve lojalitását, munkavégzését. Ilyen kötelezettsége azonban nincs.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink