hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Sablon vagy egyedi megállapodás? A munkaszerződés tartalma

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A munkaszerződés tartalmának meghatározó jelentősége van. Egyszerűnek és mindenképpen gyorsan tűnik a meglévő sablonszerződés aláírása, azonban a jövőbeli viszonyok rendezése érdekében – ha nem is minden esetben – érdemes egyediesíteni a megállapodást, előzetesen felmérve a reális igényeket, célokat, és természetesen a szerződést aláírás előtt többször gondosan áttanulmányozni.

A munkaszerződésben kötelező megjelölni a munkakört és az alapbér mértékét. Ha a munkáltató és munkavállaló egyéb kérdést nem rendeznek, a szerződés akkor is megfelel a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) által előírt követelményeknek.

Ennek ellenére a törvény számtalan lehetőséget kínál, így a próbaidő kikötését, a munkaközi szünet tartamának felemelését, rendkívüli munkáért bérpótlék helyett szabadidő biztosítását, egybefüggő 14 nap szabadságtól való eltérést stb.

Írásba foglalási kötelezettség

A munkaszerződést írásba kell foglalni, amiről a munkáltató köteles gondoskodni és annak egy példányát a munkavállaló részére át kell adnia. Azaz a szóbeli munkaszerződés érvénytelen, aminek relevanciája abban az esetben van, ha a munkavállaló a munkába lépést követő harminc napon belül ennek megállapítása iránt bírósághoz fordul. Ha erre nem kerül sor – és általában így van – akkor a munkaviszony érvényesen létrejött.

Problémát okoz azonban, ha később például elszámolási jogvita keletkezik a felek között, és a munkabér mértékéről semmiféle bizonyíték nem áll rendelkezésre. Az, hogy eltelt a harminc nap, a munkáltatót nem mentesíti az írásba foglalási kötelezettség alól, ugyanis ez a mulasztás munkaügyi szabálytalanságnak minősül, mely munkaügyi bírság kiszabását vonja maga után.

Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna "Kell-e külön munkaszerződés időszakos délutáni műszakhoz?", valamint "Köthető-e heti 46 óra munkaidőre szerződés?" című írásait is!
A munkaviszony során a munkavállalónak meghatározott feladatokat kell ellátnia, amiért cserébe munkabért kap. Ennek megfelelően a felek nevén, továbbá a megállapodás teljesítése szempontjából lényeges adatain kívül a munkaszerződésben kötelező rendelkezni a munkakörről és az alapbér mértékéről.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, melyek a munkaszerződésben általában nem szereplő, de törvény által rendezettek kérdések, valamint, hogy melyek az eshetőleges tartalmi elemek!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Támogatás és a jövedelem/nyereségminimum

Pölöskei Pálné

adószakértő

Csekély összegű támogatás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Kiva – áttérési különbözet

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink