adozona.hu
Munkaerő-kölcsönzés szabályai
//adozona.hu/munkajog/Munkaerokolcsonzes_szabalyai_VLB5U3
Munkaerő-kölcsönzés szabályai
A munkaerő-kölcsönzés olyan atipikus (a „szokványostól” eltérő) foglalkoztatási mód, ahol a munkáltatók a változó létszám segítségével alkalmazkodhatnak a gazdasági élet alakulásához, a munkavállalók pedig rugalmasabban juthatnak munkavégzési lehetőséghez.
A kölcsönzésben három fél vesz részt, közöttük két jogviszony áll fenn. A kölcsönbeadó munkáltató azzal a céllal létesít munkaviszonyt a munkavállalóval, hogy őt az egyes munkáltatókhoz (akikkel polgári jogi jogviszonyban van) munkavégzés céljából ideiglenesen átengedje. A kölcsönvevő az a munkáltató, aki a kikölcsönzés ideje alatt a munkavállalót foglalkoztatja.
A munkaerő-kölcsönzés előnye többek között, hogy
» csökken a munkaerő toborzására és kiválasztására fordított költség és idő,
» a munkaviszony létesítésének, megszüntetésének, a bérszámfejtésnek az adminisztrációs terhei a kölcsönbeadót terhelik,
» a kölcsönzés következtében a kölcsönbevevő annyi munkavállalót foglalkoztathat, amennyire szüksége van az adott időpontban,
» az elszámolás a ténylegesen teljesített munkaórák alapján történik.
Nehézséget a magas fluktuáció, illetve a munkáltatók közötti együttműködési kötelezettség megfelelő teljesítése okozhat.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, ki lehet kölcsönbeadó, milyen előírások vonatkoznak a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő közötti jogviszonyra, a minimális kölcsönzési díjra, valamint, hogy melyek az irányadó munkajogi előírások!
Hozzászólások (0)