hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkaerő-kölcsönzés szabályai

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A munkaerő-kölcsönzés olyan atipikus (a „szokványostól” eltérő) foglalkoztatási mód, ahol a munkáltatók a változó létszám segítségével alkalmazkodhatnak a gazdasági élet alakulásához, a munkavállalók pedig rugalmasabban juthatnak munkavégzési lehetőséghez.

A kölcsönzésben három fél vesz részt, közöttük két jogviszony áll fenn. A kölcsönbeadó munkáltató azzal a céllal létesít munkaviszonyt a munkavállalóval, hogy őt az egyes munkáltatókhoz (akikkel polgári jogi jogviszonyban van) munkavégzés céljából ideiglenesen átengedje. A kölcsönvevő az a munkáltató, aki a kikölcsönzés ideje alatt a munkavállalót foglalkoztatja.

A munkaerő-kölcsönzés előnye többek között, hogy

» csökken a munkaerő toborzására és kiválasztására fordított költség és idő,

» a munkaviszony létesítésének, megszüntetésének, a bérszámfejtésnek az adminisztrációs terhei a kölcsönbeadót terhelik,

» a kölcsönzés következtében a kölcsönbevevő annyi munkavállalót foglalkoztathat, amennyire szüksége van az adott időpontban,

» az elszámolás a ténylegesen teljesített munkaórák alapján történik.

Ha bővebben tájékozódna a témában, rendelje meg a HVG Munkajog 2021 különszámát kiadói kedvezménnyel itt!

Nehézséget a magas fluktuáció, illetve a munkáltatók közötti együttműködési kötelezettség megfelelő teljesítése okozhat.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, ki lehet kölcsönbeadó, milyen előírások vonatkoznak a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő közötti jogviszonyra, a minimális kölcsönzési díjra, valamint, hogy melyek az irányadó munkajogi előírások!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft.-tulajdonos lehet-e katás egyéni vállalkozó?

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Munkaügyi nyilvántartás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

EPR-díj számviteli elszámolása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink