hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkaerő-kölcsönzés szabályai

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A munkaerő-kölcsönzés olyan atipikus (a „szokványostól” eltérő) foglalkoztatási mód, ahol a munkáltatók a változó létszám segítségével alkalmazkodhatnak a gazdasági élet alakulásához, a munkavállalók pedig rugalmasabban juthatnak munkavégzési lehetőséghez.

A kölcsönzésben három fél vesz részt, közöttük két jogviszony áll fenn. A kölcsönbeadó munkáltató azzal a céllal létesít munkaviszonyt a munkavállalóval, hogy őt az egyes munkáltatókhoz (akikkel polgári jogi jogviszonyban van) munkavégzés céljából ideiglenesen átengedje. A kölcsönvevő az a munkáltató, aki a kikölcsönzés ideje alatt a munkavállalót foglalkoztatja.

A munkaerő-kölcsönzés előnye többek között, hogy

» csökken a munkaerő toborzására és kiválasztására fordított költség és idő,

» a munkaviszony létesítésének, megszüntetésének, a bérszámfejtésnek az adminisztrációs terhei a kölcsönbeadót terhelik,

» a kölcsönzés következtében a kölcsönbevevő annyi munkavállalót foglalkoztathat, amennyire szüksége van az adott időpontban,

» az elszámolás a ténylegesen teljesített munkaórák alapján történik.

Ha bővebben tájékozódna a témában, rendelje meg a HVG Munkajog 2021 különszámát kiadói kedvezménnyel itt!

Nehézséget a magas fluktuáció, illetve a munkáltatók közötti együttműködési kötelezettség megfelelő teljesítése okozhat.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, ki lehet kölcsönbeadó, milyen előírások vonatkoznak a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő közötti jogviszonyra, a minimális kölcsönzési díjra, valamint, hogy melyek az irányadó munkajogi előírások!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink