adozona.hu
Közelgő és sokasodó munkaszüneti napok: ki, és mennyiért dolgozhat?
//adozona.hu/munkajog/Kozelgo_es_sokasodo_munkaszuneti_napok_ki_d_ISH8KL
Közelgő és sokasodó munkaszüneti napok: ki, és mennyiért dolgozhat?
Jövőre eggyel több munkaszüneti nappal kell számolniuk a munkáltatóknak, hiszen nagypéntek is ünnepnap lesz, ahogy azt Orbán Viktor, miniszterelnök a Magyarországi Református Egyházak Zsinatának emlékülésén bejelentette. Ennek és a közelgő ünnepnapoknak apropóján áttekintjük, kik dolgozhatnak ünnepnapokon, és milyen juttatások járnak nekik.
Munkajogi szempontból a naptári napok két kategóriába oszthatók: munkanapokra, illetve pihenőnapokra. Munkanap az a nap, amely nem pihenőnap, azaz, amelyekre munkavégzés írható elő. A pihenőnapok ezzel szemben olyan napok, amikor nincs munkavégzés, s melyeknek a célja a munkavállaló regenerálódása. A munkaszüneti nap pedig olyan munkanap, amelyre kivételes esetben osztható be munkavégzés.
Mielőtt azonban rátérnénk arra, hogy mely esetekben lehet munkavégzést erre a napra beosztani, nézzük meg, melyek is a munkaszüneti napok. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 102. paragrafusa szerint munkaszüneti napnak minősül: január 1., március 15., húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20-a, október 23., november 1., illetve december 25-26. napjai. Ehhez jön hozzá jövőre a nagypéntek is.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletesen bemutatjuk, mely esetekben lehet ünnepnapokon dolgoztatni, és milyen pluszköltséggel kell számolniuk a munkáltatóknak.
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)