adozona.hu
Itt a minisztérium állásfoglalása: ezért zárták ki a távolléti díjból az egészségileg alkalmatlan munkavállalót
//adozona.hu/munkajog/Itt_a_miniszterium_allasfoglalasa_az_egeszs_UPBJUL
Itt a minisztérium állásfoglalása: ezért zárták ki a távolléti díjból az egészségileg alkalmatlan munkavállalót
Számos jogértelmezési bizonytalanságot okozott a munka törvénykönyvének idén januártól hatályos azon módosítása, mely szerint egészségügyi alkalmatlanság esetén nem illeti meg távolléti díj a munkavállalót. A módosítást a Gazdaságfejlesztési Minisztériumtól (GFM) kért, FSZF/22/2/2023. számon kibocsátott állásfoglalásában indokolja a szaktárca.
A hazai munkajogban távolléti díj abban az esetben jár, amikor a munkavállaló számára bért kell fizetni anélkül, hogy a munkavállaló munkát végezne. Ilyen esetek egyebek mellett a szabadság időtartama, illetve olyan munkavégzés alóli mentességek, melyekre díjfizetési kötelezettség áll fenn (kötelező orvosi vizsgálat, szoptatási munkaidő-kedvezmény stb.).
Mint arról az április 24-én közölt cikkünkben részletesen beszámoltunk, 2023. január 1. napjával bekerült a munka törvénykönyvébe (Mt.) egy rendelkezés, mely szerint a munkavállalót, amennyiben munkaköre ellátására egészségileg alkalmatlan, távolléti díj nem illeti meg. Mi „jár” ugyanakkor az egészségileg alkalmatlan munkavállaló számára ? A munkavállalót, ha a munkáltató foglalkoztatási kötelezettségének nem tesz eleget (állásidő) – az elháríthatatlan külső okot kivéve – alapbér illeti meg. Ennek viszont az a feltétele, hogy a munkavállaló foglalkoztatható legyen. Az alkalmatlan munkavállaló ugyanakkor nem foglalkoztatható, így számára állásidőre járó juttatás sem jár. Távolléti díj pedig azért nem jár neki, mert azt az Mt. január 1. napjától kizárja.
Juttatásra tehát a munkavállaló nem jogosult, sőt a társadalombiztosítással összefüggésben a fizetési kötelezettség őt terheli. A helyzet rendezetlenségét az is okozza, hogy a munkáltatót munkaviszony-megszüntetési kötelezettség sem terheli, így a munkaviszony – a munkavállaló felmondása hiányában – korlátlan ideig fennállhat úgy, hogy az az eredeti rendeltetését nem tölti be. Munkavállalói felmondás esetén viszont a munkavállaló számára nem jár végkielégítés, egyéb kedvezményektől is elesik (például felmondási idő).
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük, mivel indokolja a GFM a módosítást!
Hozzászólások (0)