hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megúszhatja a bírságot: amit minden cégnek tudnia kell

  • adozona.hu

Köthet-e egy vállalkozás megbízási szerződést ugyanarra a tevékenységre, amelyet más alkalmazottai munkaviszony keretében végeznek? A megbízásért juttatott jövedelem minden esetben önálló tevékenységből származónak minősül-e? – kérdezték olvasóink. A felmerült munkajogi kérdésekre dr. Hajdu-Dudás Mária, a jövedelem megállapításával összefüggő kérdésekre pedig Szipszer Tamás válaszolt.

Egy kft. munkaviszonyban kereskedelmi ügyintézőket foglalkoztat, ugyanakkor két másik személlyel, akik más munkáltatónál teljes munkaidőben foglalkoztatottak, ugyanerre a tevékenységre megbízási szerződést köt. Kifogásolhatja-e a NAV ezt a módszert? – kérdezte olvasónk.

Annak pontos megállapításához, hogy egy cég és egy kereskedelmi ügyintéző között milyen jogviszony jöjjön létre, több szempontot is figyelembe kell venni. A munkavégzés alapjául szolgáló szerződések minősítése során figyelembe veendő szempontokról a 7001/2005 FMM-PM együttes irányelv (MK 170.) ad eligazítást.

A munkaviszonyra jellemző, hogy a munkavállaló munkavégzése
– munkabér ellenében,
– a munkakörbe tartozó feladatok elvégzésére irányul, a munkaszerződésben meghatározott helyen,
– előírt munkaidőben,
– személyesen,
– folyamatosan és rendszeresen,
– a munkáltató széles körű ellenőrzési joga mellett történik.

Megbízási jogviszony esetén a fentiekkel ellentétben általában egy ügyet (vagy ügykört) kell ellátni, a megbízott a megbízási díj ellenében köteles a rábízott ügyet ellátni, a megbízást a megbízó utasításai szerint és érdekének megfelelően teljesíteni. Lehetőség van helyettes igénybevételére (munkaviszony esetén tehát személyes munkavégzési kötelezettség terheli a munkavállalót), ha ehhez a megbízó hozzájárult. Nincs szigorú függelmi viszony a megbízó és a megbízott között, továbbá munkaviszony esetén a munkáltató utasításadási, ellenőrzési, irányítási jogköre szélesebb körű, mint a megbízási jogviszonyban.

Míg a munkavállalót rendelkezésre állási kötelezettség terheli, köteles az előírt helyen és időben, munkára képes állapotban megjelenni, a munkaidő alatt munkavégzés céljából a munkáltató rendelkezésére állni. Mindez a polgári jog körébe tartozó munkavégzésre irányuló jogviszonyok vonatkozásában nem tekinthető meghatározó kötelezettségnek, nem önmagában a jelenlét, a munkavégzésre történő készen állás, hanem szerződés szerinti szolgáltatás biztosítása, munkával elérhető eredmény a fő és meghatározó kötelem.

Munkaviszony esetén a munkavégzés időtartamát, a munkarendet, a munkaidő-beosztást - kollektív szerződés rendelkezése hiányában - az Mt. által szabályozott korlátok között a munkáltató határozza meg. Megbízási jogviszony esetében a feladat elvégzésének kizárólag a határidejét, vagy teljesítési részhatáridőket, illetve az ügy ellátásának időpontját állapítja meg a megbízó. A munkaidő nincs beosztva, a munka elvégzéséhez szükséges időt a megbízott saját maga szervezi, maga határozza meg a feladat által megkívánt módon. Mindezt nem érinti az a körülmény, ha például a megbízási szerződés alapján ellátandó feladatot egy, a megbízó által meghatározott időpontban kell teljesíteni (például a színházi előadás kezdete, konferencia időpontja).

A korábban említett FMM-PM együttes irányelv (MK 170.) tartalmazza azt, hogy munkaviszonyra utal – mint másodlagos minősítő jegy –, ha az egyik fél használja a másik fél munkaeszközeit, erőforrásait, nyersanyagait. Ez azonban még önmagában nem jelent munkaviszonyt, vizsgálni kell a fenti elemeket is. Iránymutató lehet továbbá a Kúriának a rendszeresen, heti 1-2 alkalommal, havi 10-20 órában, fix összegű díjazásért megbízási szerződéssel foglalkoztatott könyvelők ügyében hozott döntése is. Az említett munkavállalók a tevékenységüket részben a megbízó telephelyén, részben saját lakásukon végezték. Az ítélet szerint a munkaviszonyra jellemző alá-fölérendeltség, széles körű utasítási jog érvényesülése hiányában a jogviszonyt nem lehet munkaviszonnyá átminősíteni [EBH2003. 981].

A bírói gyakorlat szerint az olyan természetű tevékenység kifejtése esetén, amelyet munkaviszony és megbízási jogviszony alapján is el lehetett végezni, annak megítélésénél, hogy a felek között milyen jogviszony állt fenn, elsősorban annak van döntő jelentősége, hogy a felek szerződéskötési akarata milyen jogviszony létesítésére irányult. Azonban a szerződés típusának megítélése szempontjából nem a felek által használt elnevezésnek van jelentősége, hanem a megállapodás tartalma az irányadó.

Kizárólag a munkakör megjelölése alapján sajnos nem lehet megítélni azt, hogy milyen jogviszonyt létesítsenek, a fenti jellemző jegyeket kell számításba venni. Adóellenőrzés során a NAV – ellentétben a munkaügyi ellenőrzéssel – nem minősíti át a munkavégzés alapjául szolgáló szerződéseket, azonban, amennyiben azt állapítja meg, hogy a polgári jogi keretek (például vállalkozás, megbízás) közötti munkavégzés jellege a munkajog tartalmi elemeit tükrözi, az adó- és járulékkövetkezmények megállapításakor a munkaviszony esetében alkalmazandó szabályokat, továbbá az adózás rendjéről szóló törvény által meghatározott jogkövetkezményekre vonatkozó rendelkezéseket alkalmazza.

Önálló tevékenységből származó-e a megbízási szerződéssel szerzett jövedelem?

Egy másik cég megbízási szerződéssel folyamatosan foglalkoztat más munkáltatónál heti 40 órás munkaviszonnyal rendelkező magánszemélyeket. Felmerül a kérdés, hogy a megbízásból származó jövedelem mindig önálló tevékenységből származó (kivéve az Szja tv. 24. §-a szerinti tevékenységeket) jövedelemnek minősül-e, és a magánszemély adhat-e, vagy kell-e adnia nyilatkozatot a jövedelem-megállapítás módjára? 

A megbízási jogviszonyban foglalkoztatott személyek a 1995. évi CXVII törvény (Személyi jövedelemadó törvény) 16. § és 24. § együttes olvasata alapján valóban önálló tevékenységből származó jövedelmet szerző magánszemélyeknek tekintendőek – húzza alá Szipszer Tamás. A 24. § tételesen felsorolja mindazon tevékenységeket, melyeket nem önálló tevékenységeknek kell tekinteni. A tételes felsorolás nem tartalmazza a megbízási jogviszonyban ellátott tevékenységet, ezért azt csakis önálló tevékenységnek tekinthetjük.

Sajátos kivétel az az eset, ha valaki megbízás alapján választott tisztségviselőként, például ügyvezetőként tevékenykedik, mert az a megbízás ellenére is nem önálló tevékenységnek számít. Minden más esetben a megbízási tevékenységet önálló tevékenységnek kell tekintenünk a személyi jövedelemadózás szempontjából.

A megbízási tevékenységet folytató személynek nincs nyilatkozatadási kötelezettsége a jövedelmet kifizető személy/szervezet részére. A jövedelmet kifizető személy/szervezet a nyilatkozattételre felszólíthatja a jövedelemben részesülő magánszemélyt.

Ha a megbízott nem tesz nyilatkozatot a felszólítás ellenére sem, akkor önálló tevékenység végzése esetén a juttatott bevétel 90 százalékát kell az adóelőleg alapjának tekinteni. Költségtérítés fizetése esetén is így kell eljárni, vagyis a költségtérítésként juttatott összeg 90 százaléka is adóelőleg-alapnak fog számítani.

Amennyiben a magánszemély nyilatkozik a felmerülő költségeiről, akkor a nyilatkozatban foglalt költséghányad levonásával kell az adóelőleget megállapítani, azzal a megszorítással, hogy a nyilatkozat alapján figyelembe vehető költség nem lehet több a juttatott bevétel 50 százalékánál. Költségtérítés fizetése esetén azonban lehetőség van a nyilatkozatban szereplő valamennyi költség figyelembe vételére az adóelőleg számításánál.

A nyilatkozat adható esetenként, vagy az adóéven belül visszavonásig érvényesen.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink