hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így büntethető a vétkes munkavállaló

  • dr. Hajdu-Dudás Mária

Mit tehet a munkáltató, amikor a munkavállaló megsérti a munkafegyelmet, azonban a munkaviszonyát nem szeretné megszüntetni, csak megelőzné a hasonló jövőbeli eseteket? Milyen feltételek mellett szabható ki bírság a munkavállalóval szemben? Mik a lehetséges szankciók és azok alkalmazásának feltételei?

A fegyelmi felelősség alapvetően a munkavállaló vétkes (azaz szándékos vagy gondatlan) kötelezettségszegéséért való helytállási kötelezettséget jelenti, illetőleg az ilyen jellegű felelősségre vonásra vonatkozó eljárást, annak feltételeit, garanciáit.

A munkaviszonyból származó kötelezettség vétkes megszegése esetére kollektív szerződés vagy – ha a munkáltató vagy a munkavállaló nem áll kollektív szerződés hatálya alatt – munkaszerződés a kötelezettségszegés súlyával arányos hátrányos jogkövetkezményeket állapíthat meg. Lényeges szabály tehát, hogy ezek a szankciók csak megállapodás útján alkalmazhatók, csak a közös akarattal kidolgozott – és szigorúan törvényben rögzített – feltételek mellett.

A vétkes kötelezettségszegés eseteit a törvény nem sorolja fel tényállásszerűen, azok meglehetősen tág kört képeznek, a törvény többek között az általános magatartási szabályoknál, illetve a munkaszerződés teljesítése cím alatt foglalja össze, de például a munkavédelmi törvény is tartalmaz előírásokat (gyakorlatilag a munkavállalót terhelő valamennyi fő- és mellékkötelezettség beletartozik).

A munkaviszonyból származó kötelezettség megszegése abban az esetben szankcionálható, ha abban a munkavállaló vétkes volt. Ennek hiányában nem alkalmazható jogkövetkezmény a munkavállalóval szemben (ilyen ha vétőképtelen, illetve ha beszámíthatatlan).

A szankció csak a kötelezettségszegés súlyával arányosan lehet jogszerű, azaz nem lehet, fenyegető, nyomást gyakorló, megtorló szándékú.

Hátrányos jogkövetkezményként csak olyan, a munkaviszonnyal összefüggő, annak feltételeit határozott időre (erősítve az arányosság követelményét) módosító hátrány állapítható meg, amely a munkavállaló személyhez fűződő jogát és emberi méltóságát nem sérti. A munkaviszonnyal összefüggő feltétel azt jelenti, hogy a munkavállaló szociális helyzetében, társadalmi állásában történő alkalmazása jogellenesnek minősül. Arra tekintettel, hogy az ilyen jellegű szankciók célja az újabb kötelezettségszegések elkövetésének megelőzése (és nem a bosszúállás, megtorlás), nem lehet a munkavállalót megalázni, mások előtt büntetni. Nincs lehetőség az alapszabadság mértékének csökkentésére, de arra sem, hogy az alkalmazott szankciót a munkáltató nyilvánosságra hozza.

A legenyhébb szankciónak a figyelmeztetés, a megrovás tekinthető. Hátrányos jogkövetkezmény lehet a munkáltató által egyoldalúan megállapított anyagi juttatásból (például jutalomból, prémiumból) való kizárás.

A legsúlyosabb és leginkább visszatartó hatású a vagyoni jellegű hátrány (bírság), mely összességében nem haladhatja meg a munkavállaló egyhavi alapbére összegét (ezt elbírált kötelezettségszegésenként kell érteni). Abban az esetben, ha a munkáltató ideiglenesen megváltoztatja a munkavállaló beosztását, tekintettel kell lennie a munkabér esetleges csökkentését korlátozó rendelkezésekre is.

Lényeges, hogy a szankció alkalmazása során alkalmazni kell az Mt. azonnali hatályú felmondására vonatkozó szabályokat, így a kötelezettségszegés alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig (objektív határidő) lehet gyakorolni e jogot.
Garanciális szabály, hogy hátrányos jogkövetkezmény nem állapítható meg olyan kötelezettségszegés miatt, amelyet a munkáltató a munkaviszony megszüntetésének indokaként is megjelöl (az ugyanis ütközne a kétszeres értékelés tilalmába).

A hátrányos jogkövetkezménnyel járó intézkedést írásban indokolni kell, és ki kell oktatni a munkavállalót a jogorvoslati lehetőségekről. Az indokolási kötelezettség célja, hogy a munkáltató az eszközölt szankciót alá tudja támasztani olyan érvekkel, amelyek megfelelnek a törvényi feltételeknek és a felek megállapodásának, a munkavállaló pedig részletesen megismerje magatartásának jogellenes mivoltát (ehhez tartsa magát a jövőben).

Az intézkedéssel szemben a munkavállaló jogvitát kezdeményezhet 30 napon belül (ennek elmulasztása esetén hat hónapos jogvesztő határidő áll rendelkezésére), mely a kötelezettségszegés tényével és a kiszabott szankció nagyságával egyaránt kapcsolatban lehet.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Letiltás további kamat számítása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink