hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Idénymunka: lehet-e így dolgoztatni színészt, hentest, almaszedőt?

  • dr. Kéri Ádám, jogi szakértő

Az új munka törvénykönyve (Mt.) egyik fő célja a foglalkoztatás rugalmasabbá tétele, illetve a foglalkoztatás szintjének emelése volt. Ebből következően a munkáltatók mozgástere több ponton jelentősen bővült. A változás számos vita forrása, hiszen a munkáltatók is a cselekvési határokat keresik.

Ilyen új területnek tekinthető az idénymunkára vonatkozó szabályozás is, mellyel kapcsolatos viták már felszínre is kerültek. Annak pedig, hogy idénymunkának minősül-e egy tevékenység, számos konkrét következménye van. Egyrészt a munkaidőkeret hossza 6 hónapos is lehet, megengedi a törvény a vasárnapi és a munkaszüneti napi munkavégzést, a napi pihenőidő 8 órára csökkentését, valamint azt is, hogy hatnapi munkavégzést követően se kelljen a munkavállaló számára pihenőnapot kiadni. Ezek az idénymunkának pedig csupán a munkajogi vonzatai. Vessünk egy pillantást arra, hogy milyen átalakuláson ment keresztül az idénymunka jogi meghatározása, hogy értsük a változás mibenlétét.

Kezdetben az áru/szolgáltatás természetének függvénye volt

Korábban az 1992. évi XXII. törvény (régi Mt.) 117. paragrafus (1) bekezdésének j) pontja tartalmazta az idénymunka, illetve az idénymunkában foglalkoztatott munkavállaló meghatározását. A rendelkezés értelmében az idénymunka olyan munkavégzés volt, amely az előállított áru, vagy a nyújtott szolgáltatás természete miatt – a munkaszervezés körülményeitől függetlenül – az évszakhoz, az év adott valamely időszakához vagy időpontjához kötődött.

A piaci változásokat, valamint a technológia fejlődését a szabályozás nem vette kellő mértékben figyelembe. Fontos arra is rámutatni, hogy az idénymunkával összefüggésben kialakult joggyakorlat érvénytelennek tartotta az olyan típusú kollektív megállapodásokat, melyek az idénymunka fogalmát újradefiniálták és abba időjárástól nem kellően függő tevékenységeket is belevettek.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, hogyan határozza meg a hazai és az uniós jog az idénymukára vonatkozó szabályokat, s kiderül, lehet-e idénymunkás a színész, a hentes, vagy az almaszedő.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkaidőkeret

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Ipa továbbszámlázása

Szipszer Tamás

adószakértő

Költséghányad-változás év közben

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink