hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fizetendő közterhek az iskolaszövetkezetben

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Az iskolaszövetkezetben foglalkoztatás nagyon népszerű Magyarországon. Ennek többek között az az oka, hogy lényegesen kevesebb közterhet kell fizetni mind az alkalmazottnak, mind foglalkoztatójának. Az alábbi cikkben az iskolaszövetkezetben történő foglalkoztatás főbb szabályait és az ehhez kapcsolódó közteherfizetéseket ismertetjük.

Korábban az iskolaszövetkezetről két törvény is rendelkezett. Az egyik a szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvény, míg a másik a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény. 

Ha részletesen tájékozódni szerettünk volna az iskolaszövetkezetek szabályairól, akkor a két törvény szabályait együtt kellett értelmezni. Jelenleg azonban az iskolaszövetkezetről már csak a 2006. évi X. törvény rendelkezik.

A hatályos szabály alapján az iskolaszövetkezet nappali tagozatos tanuló, illetve hallgató tagja személyes közreműködését – az iskolaszövetkezet által harmadik személy részére nyújtott szolgáltatás – azaz külső szolgáltatás keretében is teljesítheti. Azaz az iskolaszövetkezet nappali tagozaton tanuló tagjai egy külső szolgáltatónál is folytathatnak keresőtevékenységet.

A fenti külső szolgáltatásra úgy kerülhet sor, hogy az iskolaszövetkezet és az iskolaszövetkezet nappali tagozatos tanuló vagy hallgató tagja a külső szolgáltatásra ún. tagsági megállapodást köt. 

Ez a tagsági megállapodás egy olyan sajátos jogviszony, amelyre a Ptk. megbízásra vonatkozó, valamint a munka törvénykönyve megfelelő szabályait alkalmazni kell. Azaz a jelenleg hatályos 2006. évi X. törvény is tartalmaz munkajogi rendelkezéseket.

Tekintsünk át néhány munkajogi szabályt, amelyeket az iskolaszövetkezet diák tagjainak külső szervnél történő foglalkoztatásakor kell alkalmazni!

Utasításadás: a külső szolgáltatás fogadója az iskolaszövetkezet nappali tagozatos tanuló, hallgató tagját közvetlenül utasíthatja. Az utasításadás kiterjed többek között a feladatteljesítés módjára, idejére és annak ütemezésére.

Külön kell kezelni a 18 év alatti diákokra vonatkozó szabályokat. Ha az iskolaszövetkezet tagja még nincs 18 éves, akkor az iskolaszövetkezetben folytatott keresőtevékenységekor a munkatörvény fiatal munkavállalók munkajogi védelmére vonatkozó szabályait kell alkalmazni.

Ide tartozik többek között, hogy a fiatal munkavállaló számára éjszakai munka, valamint rendkívüli munkaidő nem rendelhető el; továbbá a fiatal munkavállaló napi munkaideje legfeljebb 8 óra lehet.

Továbbá a fiatal munkavállaló számára 4,5 órát meghaladó beosztás szerinti napi munkaidő esetén, legalább 30 perc, 6 órát meghaladó beosztás szerinti napi munkaidő esetén, legalább 45 perc munkaközi szünetet kell biztosítani, valamint a napi pihenőidő legalább 12 óra.

Nem kiskorúak, azaz 18 év felettiek esetén a munkaközi szünetre és a pihenőidőre a fentiektől eltérő más szabályok vonatkoznak, amelyek a következők:

Az iskolaszövetkezet nappali tagozatos tanuló, hallgató tagja részére, ha a feladatteljesítés tartama a napi 6 órát meghaladja, napi 20, ha a napi 9 órát meghaladja, további napi 25 perc munkaközi szünetet kell biztosítani.

Az iskolaszövetkezet nappali tagozatos tanuló, hallgató tagja részére, ha két egymást követő napon végzi feladatát, a napi munka befejezése és a következő napi munka megkezdése között legalább 11 óra pihenőidőt kell biztosítani.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a közteherfizetésre, a foglalkoztatói terhekre vonatkozó előírásokat!

A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink