hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Felmondás védett korú munkavállalónak

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A védett korban lévő munkavállaló esetén a munkáltatót terhelő kötelezettségek azt hivatottak biztosítani, hogy a jogviszony lehetőleg az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig fennmaradjon. Ugyanakkor a nyugdíjasnak minősülés önmagában nem lehet jogszerű indoka a jogviszony megszüntetésének, ez ugyanis az egyenlő bánásmód követelményébe ütközne. Kérdés-válasz útján tekintjük át a legfontosabb rendelkezéseket.

1957 decemberében születettem, jelenleg próbaidőmet töltöm. Védett korban lévőnek minősülök? Amennyiben igen, ez megvéd a próbaidő alatti azonnali hatályú felmondástól?

Az 1957-ben vagy ezt követően született munkavállaló társadalombiztosítási öregségi nyugdíjra jogosító öregségi nyugdíjkorhatára a betöltött 65. életév, melyre tekintettel az érintett dolgozó a 2017 januárjához képest több, mint 5 év múlva mehetne nyugdíjba, ezért nem minősül védett korban lévőnek. De ha annak minősülne, védett kora sem védené a próbaidő alatti azonnali hatályú felmondástól.

Betöltöttem a rám irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel is rendelkezem, de nem kértem nyugdíjaztatásom, a mai napig folyamatosan dolgozom. A munkáltató álláspontja szerint én is nyugdíjasnak minősülök és most fel kíván nekem mondani végkielégítés fizetése nélkül. Megteheti?

A munkáltatónak sajnos igaza van, ugyanis a munka törvénykönyve 294. § (1) bekezdés g) pontja definiálja a nyugdíjas munkavállaló fogalmát. Ebbe a kategóriába a kérdés szerinti munkavállaló is beletartozik, noha nyugellátást nem folyósítanak részére. Abban az esetben pedig, ha a munkavállaló a felmondás közlésének időpontjában nyugdíjasnak minősül, valóban nem jogosult végkielégítésre (tehát felmondási idő biztosítása mellett szűnne meg a munkaviszony).

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudhatja, hogyan lehet felmondani a nyugdíjas munkavállalónak, a védett korúnak, milyen munkakör és munkabér ajánlható fel számukra, illetve mennyi a végkielégítésük!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink