hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Erre ügyeljen fiatal munkavállaló nyári foglalkoztatásánál!

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

A nyár a fiatalok munkavállalásának fő időszaka, így érdemes áttekinteni a rájuk vonatkozó munkajogi szabályokat.

Korlátok a munkaviszony létesítésében

Fiatal munkavállalónak, aki a 18. életévét még nem töltötte be (a munka törvénykönyve (Mt.) 294. § (1) bekezdésének (a) pontja szerint). Emellett az Mt. 34. § (2)–(3) bekezdései kimondják, hogy munkavállaló az lehet, aki a 16. életévét betöltötte. Ettől eltérően munkavállaló lehet – az iskolai szünet alatt – az a 15. életévét betöltött tanuló, aki nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytat. A gyámhatósághoz a foglalkoztatást megelőző legalább 15 nappal történő előzetes bejelentés alapján (2019.12.31. napjáig ez engedélyköteles volt) a jogszabályban meghatározott kulturális, művészeti, sport-, hirdetési tevékenység keretében a tizenhatodik életévét be nem töltött személy is foglalkoztatható.

Fontos körülmény az is, hogy a fiatal munkavállaló egyedül nem szerződhet. Az Mt. 21. paragrafusának (4)–(5) bekezdései alapján a törvényes képviselő hozzájárulása szükséges a fiatal munkavállaló vagy a cselekvőképességében a munkaviszonnyal összefüggő ügycsoportban részlegesen korlátozott munkavállaló olyan jognyilatkozatának érvényességéhez, amely a munkaszerződés megkötésére, módosítására, megszüntetésére vagy kötelezettségvállalásra irányul. A cselekvőképtelen személy nevében pedig törvényes képviselője tesz jognyilatkozatot.

Megjelent! Visszaélés-bejelentési szabályok, teendők – videófelvétel és 4 iratminta

Az Mt. 4. paragrafusa alapján a 18. életévét be nem töltött személy nem munkaviszony keretében történő foglalkoztatására e törvénynek a fiatal munkavállalóra vonatkozó rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni. Ez pedig azt jelenti, hogy bizonyos, az Mt.-ben rögzített garanciák alól akkor sem mentesül a foglalkoztató, ha a foglalkoztatásra nem munkaviszony keretében kerül sor.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük a munka- és pihenőidőre, valamint a munkaviszonyon kívül egyéb jogviszonyokban (iskolaszövetkezet, közérdekű önkéntes tevékenység) történő foglalkoztatásra vonatkozó tudnivalókat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink