hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ennyit taposhat a munkáltató, ennyit tehetünk mi, hogy ki ne rúghasson

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A Munka törvénykönyve a pech jogintézménye; a munkavállalónak sok beleszólása a munkaidő beosztásába nincs. Vajon igazuk van-e azoknak, akik ezt állítják? Hogyan léphet ki a taposómalomból a munkavállaló? Milyen eszközei vannak? Mire ügyeljen, hogy ne érje hátrányos megkülönböztetés? Mit tehet, mit tegyen, mielőtt utcára menne vagy sztrájkolna? Szakértőnktől megtudhatjuk.

A Forbes magazin 2016. február 13-án közzétett egy olvasói levelet (When does a salaried person’s workday end?), amelyben az olvasó elpanaszolja, hogy egy éve dolgozik jelenlegi munkahelyén és rendkívül elkeseredett. A munkaidő ugyanis reggel 8:30-kor kezdődik, ám ez az egyetlen biztos pont ezzel kapcsolatban, annak a gyakorlatban ugyanis nincsen vége. A munkavállaló kiemeli, hogy van egy kisgyermeke, akit gyakorlatilag napközben nem lát. Hozzáteszi azt is, hogy a felesége egyedül van a házimunkával, vele is elégedetlen, ő pedig kifejezetten fáradt. A kérdésre válaszul Liz Ryan tanácsadó szerző higgadtan elmagyarázza a levélírónak, hogy a 9-5-ig tartó munkaidő már a szülei generációjára sem volt jellemző Amerikában. Azt javasolja ezt követően, hogy végezze szépen a munkáját tovább (legalább van neki) és keressen egy munkavállaló-barátabb munkáltatót. Függetlenül attól, hogy a levélíró hivatalnoki munkaidőre vonatkozó vágyai a versenyszférában (különösképpen pedig az USA-ban) mennyire reálisak, itthon sem ismeretlen a túlhajszoltság fogalma. Nézzük, kinek mire van joga Magyarországon.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy többet tudjon meg a munkavállaló jogos eszközeiről, a védettebb munkavállalói csoportokról és arról is, hogyan kényszeríthető ki a méltányosság!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Értékpapírszámla, jelentési kötelezettség

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Cafeteriajuttatás – számla elszámolhatóság

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Temetési segély, számla nélküli elszámolás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink