hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Készenlét, ügyelet egyszerűsített foglalkoztatásban

  • adozona.hu

Használható-e az Efo. tv. szerinti minta-munkaszerződés olyan vagyonőrök foglalkoztatásánál, akik egyszerűsített foglalkoztatás keretében 24 órás munkarendben dolgoznak úgy, hogy a 24 órás műszak után 48 órás pihenőidőt kapnak és néha hétvégén vagy munkaszüneti napon is dolgoznak? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Egy vagyonvédelmi cég egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmaz vagyonőröket 24 órás munkarendben (reggel 7 órától másnap 7 óráig), erre tekintettel 2 napra történő bejelentés alapján 2 ezer forintos közteher kerül kifizetésre és bevallásra is. A 24 órás műszak után 48 órás pihenőidőt biztosít a munkavállalók részére. A megállapított órábér: 1038 Ft/óra (műszakpótlék nem kerül kifizetésre), de néha hétvégén vagy munkaszüneti napon is dolgoznak ezek a munkavállalók. A munkaszerződésben nincs feltüntetve a készenléti jellegű munkaköri utalás (csupán egy egyszerű sablonszerződés van rendszeresítve). Azt szeretném megtudni, hogy helyes-e ez az alkalmazotti módszer? Amennyiben bármi nem szabályos ezen foglakoztatással, kérem ennek ismertetését."

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A leírt gyakorlatban a napi munkaidő tartamával összefüggésben látok egyedül hiányosságot. Az Mt. 203. § ugyanis nem zárja ki a 92. és 99. §-ok alkalmazását.

Főszabály szerint a teljes napi munkaidő napi 8 óra, míg  munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje legfeljebb 12 óra. Jelen esetben ezt a keretet meghaladja a munkáltató. Ugyanakkor ennek sincs akadálya, ugyanis a teljes napi munkaidő legfeljebb napi 12 órára emelhető, a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje legfeljebb 24 óra, heti munkaideje legfeljebb 72 óra lehet. Azonban két feltétele van:

1. a munkavállaló készenléti jellegű munkakört lásson el vagy a munkáltató, illetve a tulajdonos hozzátartozója legyen

és

2. a felek ezekben kifejezetten megállapodjanak.

Ebből az következik, hogy mindenképpen meg kell állapodni írásban a munkavállalóval a hosszabb teljes munkaidőben és beosztás szerinti napi, illetve, ha szükséges, akkor a heti munkaidő mértéknek felemelésében.

Azaz a munkaszerződést ezzel ki kell egészíteni. Erre figyelemmel az Efo. tv. melléklete szerinti minta-munkaszerződést nem tudják alkalmazni, ezért külön munkaidő-nyilvántartást kell vezetni.

Arra kell még ügyelni, hogy ha teljesülnek a feltételek, az egyszerűsített foglalkoztatásra vagy alkalmi munkára irányuló munkaviszony keretében foglalkoztatott munkavállalót is megilleti a műszakpótlék. Azaz, ha a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja rendszeresen változik, a 18 és 06 óra közötti időtartam alatt történő munkavégzés esetén harminc százalék bérpótlék (műszakpótlék) jár. Ennek során a változást rendszeresnek kell tekinteni, ha havonta a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja a munkanapok legalább egyharmada esetében eltér, valamint a legkorábbi és a legkésőbbi kezdési időpont között legalább 4 óra eltérés van. Ebből következően, ha valóban minden alkalommal 7 órakor kezdődik a beosztás szerinti munkaidő, nincs bérpótlékfizetési kötelezettsége a munkáltatónak.

Munkaszüneti napon történő munkavégzés esetén minden esetben meg kell fizetni az alapbéren túlmenően a 100% mértékű bérpótlékot.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink