hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Betegszabadság és táppénz számítása egyenlőtlen munkaidő-beosztású dolgozónál

  • adozona.hu

Betegállományba került, egyenlőtlen munkaidő-beosztású dolgozó havi elszámolásával kapcsolatban tett fel olvasónk több kérdést az Adózóna oldalán. A kérdéseket dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolta meg.

A kérdés részletesen így hangzik: havibéres dolgozónál, 12 órás napi munkaidő esetén jogszerűen jár-e el a munkáltató, ha a betegszabadságos napra csak 8 óra munkaidőnek megfelelő bért számol el? Táppénz esetén jogszerűen jár-e el a munkáltató, ha csak 8 óra táppénzt számol el olyan munkanapokra, amikor a munkaidő-beosztás szerint 12 óra napi munkaidő van beosztva. Például csak három 12 órás munkanapon volt táppénzen.

15 százalék kedvezménnyel megvásárolható a „Munkaügyi iratmintatár – az új Mt.-változásokkal” című szerződés-, szabályzat- és iratmintacsomagunk.

Vagy májusban 168 óra a kötelező, 16 műszakra volt beosztva, ebből csak 4 műszakon volt táppénzen, más napokon nem volt. Keletkezett-e túlórája és mennyi, ha 1 havi munkaidőkeret van?

Ha csak 7 olyan napon volt táppénzen, amikor dolgoznia kellett volna, akkor 8 óra/nap táppénz esetén a kötelezője sem jön ki? A maradék az állásidő? Hogyan, hány órával kell fizetnie a táppénzt, amikor olyan napokon is beteg volt, amikor nem kellett dolgoznia?

Távolléti díj számításánál 1 órára bérpótlékot (csak műszakpótlék esetén) úgy számoljuk-e ki, hogy az elmúlt 6 hónap műszakpótlékait adjuk össze, és a ledolgozott órákkal vagy a kötelező (általános munkarend szerinti) órával osztjuk el? Beleszámoljuk-e az osztószámba a szabadság óráit vagy a táppénzes órákat, túlórát? Például: ha valaki 6 hónapig minden hónapban csak 5 éjszakát dolgozott, a többin szabadságon vagy távolléti díjon volt, akkor a 7. hónapban a távolléti díj számításakor az alapbéres órabérhez bérpótlékként gyakorlatilag a teljes műszakpótlék (30 százalék) hozzáadódik? Az 5 ledolgozott éjszakára a műszakpótlékot a 174-es osztóval kell kiszámolni? A magyarázatokat példával illusztrálná-e?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Ön több kérdést tett fel egy kérdésében. Nézzük a válaszokat a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) alapján!

Táppénz esetén jogszerűen jár-e el a munkáltató, ha csak 8 óra táppénzt számol el olyan munkanapokra, amikor a munkaidő-beosztás szerint 12 óra napi munkaidő van beosztva?

Egyenlőtlen munkaidő-beosztás (munkaidőkeret, elszámolási időszak) alkalmazása esetén az Mt. 126. §-a alapján a munkáltató naptári évre vonatkozó döntése alapján a betegszabadság két módon adható ki. Az első módszer szerint a betegszabadságot úgy kell kiadni, hogy a betegszabadság kiadása során a hét minden napja – ideértve a szabadnapokat is – munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot. Ebben az esetben a betegszabadságot munkanapban kell nyilvántartani [Mt. 124. § (4) bekezdés]. E módszer választása esetén azonban a munkavállaló részére ugyanakkor munkaszüneti napra betegszabadság akkor sem adható ki, ha a munkavállaló egyébként munkaszüneti napon beosztás szerinti munkaidőben munkát végezne.

A második módszer szerint egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a munkavállaló a betegszabadság kiadása során is a beosztással azonos tartamra mentesül munkavégzési kötelezettsége alól, és a kiadott betegszabadságot is ezzel egyező óraszámban kell elszámolni és nyilvántartani [Mt. 124. § (3) bekezdés].

Az egyenlőtlen munkaidő-beosztásra vonatkozó módszerek közül a munkáltató választhat. A választás naptári évre szól, és amennyiben a munkáltató az első betegszabadság kiadása során eltérően nem dönt, úgy az első módszer szerinti betegszabadság kiadást kell alkalmaznia a naptári év hátra lévő részében. Célszerű munkaidőkeretben az órásítást választani. Ilyenkor 12 órával és nem 8 órával kell számolni, mert a beosztás szerinti napi munkaidő 12 óra volt. Munkanapban történő nyilvántartás esetén a napi munkaidővel, azaz 8 órával kell számolni.

Májusban 168 óra a kötelező, 16 műszakra volt beosztva, ebből csak 4 műszakon volt táppénzen, más napokon nem volt. Keletkezett-e túlórája és mennyi, ha 1 havi munkaidőkeret van?

Az Mt. 93. § (3) bekezdése ezt írja elő: a munkaidő meghatározásakor a távollét tartamát figyelmen kívül kell hagyni vagy az adott munkanapra irányadó beosztás szerinti napi munkaidő mértékével kell számításba venni. Munkaidő-beosztás hiányában a távollét tartamát a napi munkaidő mértékével kell figyelmen kívül hagyni vagy számításba venni.

Így, ha az egyhavi munkaidőkereten belül egy munkavállaló pl. 3 munkanapon keresőképtelen volt, akkor a teljesítendő munkaórái száma (23 – 3) × 8 = 160 munkaóra, az ezen felüli munkaórák rendkívüli munkaidőnek minősülnek. Önök esetében is ezzel a módszerrel kell dolgozni.

Ha csak 7 olyan napon volt táppénzen, amikor dolgoznia kellett volna, akkor 8 óra/nap táppénz esetén a kötelezője sem jön ki? A maradék az állásidő? Hogyan hány órával kell fizetnie a táppénzt, amikor olyan napokon is beteg volt, amikor nem kellett dolgoznia?

A fentieknek megfelelően az számít, hogy a munkáltató órában vagy munkanapban tartja nyilván a táppénzt. Munkaidőkeret esetében az órásítás a praktikus. Ilyenkor olyan napokra, amikor nem volt munkaidő-beosztás 0 órára jár a táppénz. Ami a kérdésnek azt a részét illeti, hogy ilyenkor hogyan jön ki a munkabére a fentebbi válasz irányadó. A munkaidőkeret napjaiból a távollét napjait le kell vonni. Az így teljesítendő munkaidő alapján kell megállapítani, hogy jár e akár rendkívüli munkavégzésért pótlék vagy állásidő (alulosztás esetében).

Távolléti díj számításánál 1 órára bérpótlékot (csak műszakpótlék esetén) úgy számoljuk-e ki, hogy az elmúlt 6 hónap műszakpótlékait adjuk össze, és a ledolgozott órákkal vagy a kötelező (általános munkarend szerinti) órával osztjuk el? Beleszámoljuk-e az osztószámba a szabadság óráit vagy a táppénzes órákat, túlórát?

A pótlékot, pontosabban annak a távolléti díjban számított részét úgy kell meghatározni a kommentár szerint, hogy az irányadó időszakban kifizetett összes bérpótlék összegét osztani kell az irányadó időszak beosztás szerinti (rendes) munkaideje óráinak számával. Így tehát a rendes munkaidő egy órájára jutó átlagos pótlékösszeget kell meghatározni. Ebből én úgy értelmezem, hogy a rendes munkaidőből távollét esetén a fentiek szerint le kell vonni a keresőképtelenség, szabadság miatti távollétek időtartamát. Ennek figyelembevételével kell átlagot számolni.

Az utolsó kérdés tekintetében nem gondolom, hogy jár műszakpótlék, ha nem történik munkavégzés ténylegesen eltérő műszakokban. E tekintetben ugyanakkor nem teljesen egyértelmű az Mt.

A kérdéseit javasolom, hogy bérszámfejtővel is egyeztesse le! A kérdés-felelek rész nem alkalmas arra, hogy egy cég működéséhez kapcsolódó koncepcionális kérdéseket képzési részletességgel mutassunk be.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink