adozona.hu
Alkalmi és idénymunka: lehetőségek, korlátok, bérek, közterhek
//adozona.hu/munkajog/Az_alkalmi_munka_es_az_idenymunka_lehetoseg_85E878
Alkalmi és idénymunka: lehetőségek, korlátok, bérek, közterhek
Gyakori, hogy a gazdálkodók egyes tevékenységek, mezőgazdasági, illetve turisztikai idénymunka ellátását egyszerűsített foglalkoztatással oldják meg. Ismertetjük, hogy erre hogyan, milyen korlátok között van lehetőség, milyen kötelezettségei vannak a foglalkoztatónak és a foglalkoztatottnak.
Alkalmi munkára, mezőgazdasági, illetve turisztikai idénymunkára egyszerűsített foglalkoztatás keretében munkaviszony a 2010. évi LXXV. törvény (továbbiakban: Efo tv.) alapján létesíthető. Az egyszerűsített munkaviszonyra az Efo tv. szabályain kívül a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (továbbiakban: Mt.) szabályait, valamint a legkisebb munkabérről és a garantált bérminimumról szóló jogszabályt kell alkalmazni.
Alkalmi munka: a munkáltató és a munkavállaló között
a) összesen legfeljebb 5 egymást követő naptári napig, és
b) egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb 15 naptári napig, és
c) egy naptári éven belül összesen legfeljebb 90 naptári napig létesített, határozott időre szóló munkaviszony.
Mezőgazdasági idénymunka: a növénytermesztési, erdőgazdálkodási, állattenyésztési, halászati, vadászati ágazatba tartozó munkavégzés, továbbá a termelő, termelői csoport, termelői szervezet, illetve ezek társulása által a megtermelt mezőgazdasági termékek anyagmozgatása, csomagolása – a továbbfeldolgozás kivételével – feltéve, hogy azonos felek között a határozott időre szóló munkaviszony időtartama nem haladja meg egy naptári éven belül a 120 napot.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mi minősül turisztikai idénymunkának, mik a korlátai az egyszerűsített foglalkoztatásnak, milyen keretek közé szorul a bérezés, mennyi a közteher!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)